Witamy w Dźbowie. Strach tu teraz żyć. Wszystko przez nową autostradę

Czytaj dalej
Fot. Bartłomiej Romanek
B. Romanek, J. Strzelczyk

Witamy w Dźbowie. Strach tu teraz żyć. Wszystko przez nową autostradę

B. Romanek, J. Strzelczyk

Potwierdziły się najgorsze obawy. Autostrada A1 miała być wielką szansą dla Częstochowy, a stała się, przynajmniej na razie, jej prawdziwym utrapieniem. Brak autostradowej obwodnicy miasta spowodował, że w niektórych dzielnicach ruch wzrósł nawet dwukrotnie. Najgorzej jest w dzielnicy Dźbów. Dziś jest tu węzeł A1 i wielkie korki.

O Dźbowie, skrajnej południowo-wschodniej dzielnicy Częstochowy, jeszcze niedawno mało kto wiedział. Żyło się tu bowiem spokojnie, z dala od miejskiego zgiełku, wzdłuż wyremontowanej niedawno drogi wojewódzkiej 908. Jeszcze w latach 70. ubiegłego stulecia Dźbów był miejscowością pod Częstochową. W 1977 roku razem z kilkoma innymi przyległymi miejscowościami włączono go do miasta, przez co Częstochowa mocno się rozrosła. Ale w Dźbowie niewiele się zmieniło. Aż do lata 2019.

Teraz zrobiło się o Dźbowie głośno. Po otwarciu nowego odcinka autostrady A1 od Częstochowy do Pyrzowic, ruch jest tu często większy niż w centrum miasta. Mieszkańcy dzielnicy mówią, że przeżywają koszmar: nie można przejść na drugą stronę ulicy, a nocą spać w domach. Taki huk.

Ich problemy znajdują potwierdzenie w statystykach Miejskiego Zarządu Dróg i Transportu w Częstochowie. - Natężenie ruchu wzrosło tam o ponad 200 procent - przyznaje Piotr Grzybowski, p.o. dyrektora Miejskiego Zarządu Dróg i Transportu.

Jak przejść na drugą stronę?

To, co MZDiT przedstawia w precyzyjnych wyliczeniach, zobaczyliśmy i usłyszeliśmy podczas wizyty w Dźbowie.

Pozostało jeszcze 76% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
B. Romanek, J. Strzelczyk

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.