Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Wirus świńskiej grypy. Nie każdemu uda się pomóc na czas

Czytaj dalej
Fot. Pixabay
Iwona Krzywda

Wirus świńskiej grypy. Nie każdemu uda się pomóc na czas

Iwona Krzywda

Wirus AH1N1 wybiera również młodych i zdrowych. A bagatelizowany może wywołać spustoszenia, z których wyjątkowo trudno wyjść obronną ręką – mówi dr n. med. Konstanty Szułdrzyński, specjalista anestezjologii i intensywnej terapii ze Szpitala Uniwersyteckiego.

W ciągu zaledwie tygodnia z powodu grypy i jej powikłań zmarło 25. Polaków. Łącznie od początku roku odnotowano już 43 zgony. To najgorszy wynik od lat. Dlaczego grypa w tym roku zbiera tak krwawe żniwo?
W tym sezonie mamy do czynienia z kolejną falą tzw. świńskiej grypy, wywołanej wirusem o odmianie AH1N1. W porównaniu do ubiegłych lat liczba jej przypadków w naszym szpitalu wyraźnie wzrosła. Na oddziale, gdzie trafiają najciężej chorzy pacjenci, obecnie na osiem łóżek sześć jest zajętych właśnie przez osoby z tym wirusem, a cały czas dostajemy zgłoszenia o kolejnych osobach, wymagających naszej pomocy. Świńska grypa u ludzi, którzy są na nią wrażliwi, przebiega zaś bardzo gwałtownie, wymaga intensywnego leczenia i nie wszystkim udaje się pomóc na czas.

Wirus świńskiej grypy. Nie każdemu uda się pomóc na czas
Andrzej Banas / Polska Press Dr n. med. Konstanty Szułdrzyński

Kogo wybiera ta grypa?
Wbrew powszechnemu przekonaniu podatni na nią wcale nie są wyłącznie seniorzy, kobiety w ciąży czy osoby przewlekle chore, z obniżoną odpornością. Często łapią ją młodzi ludzie, którzy nigdy wcześniej nie mieli poważnych problemów ze zdrowiem, nie byli na nic leczeni. Na pewno świńska grypa lubi nadwagę i niezaszczepionych. Serotyp AH1N1 od ponad ośmiu lat jest zawarty w szczepionkach dostępnych w aptekach. Dzięki temu preparaty wykorzystywane do profilaktyki mają bardzo wysoką skuteczność w zapobieganiu świńskiej grypie. Zaszczepiona osoba – z dużym prawdopodobieństwem – więc na nią nie zachoruje.

W dalszej części tekstu:

 • Od czego zależy skala spustoszeń, jakich dokonuje choroba?
 • Co to jest ECMO?
 • Jak dużej części  chorych udaje się pomóc?
 • Co decyduje o powodzeniu albo porażce terapii?
Pozostało jeszcze 83% treści.

Aby przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Trwa loteria mieszkaniowa Nowin!

  Wykup abonament dostępu do treści elektronicznych i weź udział w losowaniu fantastycznych nagród: mieszkania oraz gotówki!

  już od
  29,00
  /4 szanse
 • Płatność za artykuł

  Aby przeczytać ten artykuł, wyślij SMS o treści N24 na numer 7155 (1,23 zł z VAT) i aktywuj otrzymany kod.

  1,23 z VAT
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Iwona Krzywda

Do redakcji Dziennika Polskiego dołączyłam w sierpniu 2015 r. Zajmuję się głównie ogólnopolskimi i lokalnymi tematami związanymi z systemem ochrony zdrowia oraz szkolnictwem wyższym.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.nowiny24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.