Wilczaki - powrót do korzeni

Czytaj dalej
Andrzej Jerzykowski

Wilczaki - powrót do korzeni

Andrzej Jerzykowski

Przodkiem dzisiejszego domowego psa był wilk.

Udomowienie wilka nastąpiło kilkanaście tysięcy lat temu. I chociaż w następnych stuleciach w wyniku działalności człowieka powstało mnóstwo różniących się od siebie ras psów, wciąż istnieją takie, których wilcze pochodzenie widoczne jest na pierwszy rzut oka.

Ale nie wszystkim to wystarcza i wciąż podejmowane są próby wyhodowania psów niby-domowych, ale ze znaczniejszym udziałem cech wilczych. Dzieje się to oczywiście na drodze krzyżowania psów z dzikimi wilkami różnych odmian. W efekcie powstają tak zwane wilczaki, nazywane również wolfdogami.

Najbardziej znane z nich to saarloos wolfhond, nad wyhodowaniem którego prace podjęto w Holandii już w pierwszej połowie ubiegłego wieku. Młodszą rasą jest wyhodowany przez naszych południowych sąsiadów czechosłowacki wilczak.

Obie rasy zostały oficjalnie uznane przez organizacje kynologiczne, w przeciwieństwie do innych wilkopodobnych psów wyhodowanych w ostatnim czasie.

Wśród nich największą popularnością cieszy się pochodzący z Finlandii tamaskan don, po fińsku nazywany tamaskankoira. Do powstania rasy przyczyniło się kilka ras północnych psów pociągowych, m.in husky i alaskan malamute.

Tamaskan ma dobrą opinię jako pies pociągowy, świetnie sprawdza się podobno także w kynologicznych sportach. Jest towarzyski i przyjazny zarówno wobec ludzi, jak i zwierząt.

Spokrewniony z tamaskanem jest pies o nazwie utonagan - powstały na bazie pięciu psów niewiadomego pochodzenia zaimportowanych do Wielkiej Brytanii z Ameryki Północnej. Do krzyżowania użyto psów ras syberian husky, alaskan malamute i owczarek niemiecki.

Andrzej Jerzykowski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.