Wiklinowe kosze w dłoń i ruszamy na grzybobranie!
Lubicie grzyby? W naszych lasach jest ich mnóstwo. Podpowiadamy, gdzie szukać podgrzybków, kurek, borowików, kozaków, a nawet rydzów. I jak smacznie je przyrządzić
Rozpoczęło się wielkie grzybobranie. Już przed tygodniem pisaliśmy o wysypie podgrzybków w Puszczy Noteckiej. Ale przecież nie tylko tam można zapełnić kosze. Wspólnie z lubuskimi nadleśnictwami stworzyliśmy mapę dla grzybiarzy (patrz niżej). Zaznaczyliśmy na niej miejsca, w które naprawdę warto się wybrać. Opisaliśmy, na jakie grzyby można tam trafić.
A gdzie szukać konkretnych gatunków? Pięknie opowiada nam o tym Andrzej Nowacki z Nadleśnictwa Gubin: Podgrzybki spotykane są powszechnie zarówno na ściółce, jak i wśród mchów. Na kurki, których oficjalna nazwa brzmi pieprznik jadalny, udajemy się zwykle w ubogie lasy sosnowe. Kozaki znajdowane są bez trudu – tak przez doświadczonych, jak i „niedzielnych” zbieraczy – w bezpośrednim sąsiedztwie brzóz, widocznych w lesie z daleka. Czubajki kanie, zwane powszechnie sowami, znajdujemy wśród nasłonecznionych traw na skraju lasu bądź na obrzeżach leśnych upraw. Maślak zwyczajny, zawsze błyszcząco wilgotny od naturalnego śluzu, rośnie w drzewostanach sosnowych. Występuje zwykle masowo, nawet na leśnych drogach. Jego kształtny kuzyn – maślak pstry, zwany powszechnie gęsim pępkiem lub żółciakiem czy twardzioszkiem – znajdowany jest wśród wrzosów i mchów.
Andrzej Nowacki wspomina także o mniej popularnych gatunkach. - Sarniak dachówkowaty, zwany kolczakiem dachówkowatym, jak również siedzuń sosnowy, zwany szmaciakiem gałęzistym czy kozią brodą (rosnący zwykle na starych, sosnowych pniach), to grzyby o tyle szczególne, że pomimo dawnych tradycji kulinarnych przez długie lata objęte były ochroną ścisłą. Od 9 października 2014 roku te smaczne, twarde grzyby można jednak zbierać bez żadnych obaw – dziś mogą już zachwycać swym dawno zapomnianym smakiem. Zdobyczą absolutnie niezwykłą są rydze, nic więc dziwnego, że lokalizacja tych grzybów pozostaje słodką tajemnicą każdego grzybiarza – stwierdza.
Zdobyczą absolutnie niezwykłą są rydze, nic więc dziwnego, że lokalizacja tych grzybów pozostaje słodką tajemnicą każdego grzybiarza
Ale my mamy swoje sposoby, by dowiedzieć się, gdzie na tę „zdobycz absolutnie niezwykłą” zapolować. Zerkamy więc na południową część naszego regionu, a tam... - W Łukawach, w Nadleśnictwie Lipinki, z uwagi na gatunki lasów liściastych i wilgotny teren, obserwujemy wysyp rydzów – zdradza leśniczy Robert Chaszczewski. Nieopodal są tereny Nadleśnictwa Lubsko i... - W okolicy jest wysyp rydzów – zapewnia Mirosław Rasilewicz z Nowej Roli. Czesław Januszkiewicz, właściciel skupu grzybów w Świniarach, ocenia, że pierwszy wysyp już się kończy. To zła wiadomość. Ale jest i dobra. Za kilka dni rozpocznie się nowy!
Uzbroić się w cierpliwość radzi też leśniczy Zbigniew Babiarz z Jamna w Nadleśnictwie Wymiarki. - U nas, ze względu na lasy siedliskowe, sosnowe, podgrzybki to norma, borowiki też. Ale teraz, gdy było sucho, to mamy je z „wkładką”. Na zdrowe trzeba czekać do połowy września – szacuje.
Pamiętajmy! Wybierając się na grzyby samochodem, możemy korzystać tylko z oznakowanych dróg publicznych. Nie wolno nam wjeżdżać w leśne dukty, z których korzystają leśnicy i samochody wywożące drewno, bo grozi za to nawet 500 zł mandatu. Nie możemy także zostawić auta w dowolnie wybranym miejscu, np. przed szlabanami. Zatrzymujmy się na leśnych parkingach.
A gdy już uzbieramy pełne kosze grzybów... - Suszymy tylko kapelusze, które muszą być zdrowe. Po ususzeniu grzyby wkładamy do czystych, wyparzonych słoików, w których zachowają swoje walory smakowe i zapachowe przez rok, a nawet dwa. Nóżek nie suszymy. Po oczyszczeniu możemy je wykorzystać do sosów – podpowiada Czesław Januszkiewicz.
A my podsuwamy prawie 30 przepisów na dania z grzybami, które naprawdę warto wypróbować.
Borowiki marynowane
Składniki: ok. 2 kg borowików, duża cebula, łyżka soli.
Zalewa: na 4 szklanki wody, 1 szklanka octu 6 proc., 10 dag cukru, 4 dag soli, ziarna pieprzu, ziarna ziela angielskiego, listki laurowe, małe cebulki, marchewka, biała gorczyca
Przygotowanie Grzyby oczyścić, umyć, zalać wrzątkiem i gotować ok. 10 minut. Odlać wodę i jeszcze raz zalać wrzątkiem. Wrzucić pokrojoną cebulę i gotować 10 minut na małym ogniu. Odstawić, ostudzić. Sporządzić zalewę: zagotować wodę z cukrem i solą, wlać ocet, ostudzić. Cebulki obrać, marchewkę oczyścić, pokroić w słupki. Do słoików nakładać grzybki, wrzucać po kilka ziaren pieprzu, ziela angielskiego, 1 mały listek laurowy, 2-3 małe cebulki lub pokrojone kawałki dużej, 2-3 słupki marchewki, 1/2 łyżkę gorczycy, zalać zalewą. Słoiki zakręcić, wstawić do garnka z gorącą wodą pasteryzować ok. 10-15 minut.
Przepis Sylwii Szkopek-Szymańskiej
Jesienne tosty z grzybami i brokułem
Składniki: 4 kanapki chleba tostowego pełnoziarnistego, 4 plastry żółtego sera, 8 grzybów (najlepiej sezonowych, można użyć też pieczarek), 6 różyczek brokuła, sól, pieprz.
Składniki na dip: 4 jajka, 4 duże pieczarki (lub sezonowe grzyby), łyżka oliwy, łyżka majonezu, natka pietruszki, słodka papryka, sól, pieprz.
Przygotowanie Różyczki brokuła gotujemy w osolonej wodzie, gdy będzie gotowy kroimy go w plasterki. Grzyby oczyszczamy i kroimy na plasterki. Na kromkach chleba tostowego układamy żółty ser, plastry brokuła oraz grzyby. Doprawiamy solą i pieprzem do smaku. Zapiekamy ok. 10 minut w temperaturze 180 stopni C. W tym czasie przygotowujemy dip. Z ugotowanych wcześniej jajek wyjmujemy żółtka. Pieczarki należy zetrzeć na tarce i podsmażyć na oliwie. Żółtka mieszamy z majonezem i pieczarkami. Na koniec dodajemy posiekane białka natkę pietruszki oraz pieprz. Miksujemy wszystko na gładki dip.
Grzyby po grecku
Składniki: 2 kg dowolnych grzybów, szklanka oleju, 1 kg cebuli, słoiczek koncentratu pomidorowego, sól i pieprz, liść laurowy, ziele angielskie, vegeta, ocet do smaku.
Przygotowanie Oczyścić i pokroić grzyby w kostkę. Obgotować w osolonej wodzie. Obrać i pokroić cebulę, a następnie zeszklić na oleju. Do cebuli dodać przyprawy i koncentrat pomidorowy do smaku. Połączyć z grzybami i poddusić, a następnie przełożyć do słoików. Gotować słoiki ok. 50 minut.
Przepis Barbary Brzezickiej
Sałatka z grzybów
Składniki: 2 kg grzybów, 0,5 szklanki oleju, 2 marchewki, 2 duże cebule, 2 słodkie czerwone papryki, 0,5 szklanki przecieru pomidorowego, 0,5 szklanki ketchupu, sól, pieprz, ziele angielskie, liść laurowy, papryka ostra mielona
Przygotowanie Przekroić na pół obgotowane uprzednio grzyby (mogą być różnej wielkości). Warzywa pokroić w kostkę. Poddusić na oleju marchew do miękkości, dodać paprykę, grzyby i przyprawy i wszystko razem dusić ok. 10 minut. Gorące warzywa przełożyć do słoików, zakręcić i pasteryzować 10-15 minut. Można podawać na ciepło i zimno.
Przepis Barbary Brzezickiej
Sos grzybowy
Składniki: 50 dag świeżych grzybów, 1 cebula, 1 łyżka masła, 1 szklanka bulionu warzywnego, pół szklanki śmietany, sól i pieprz.
Przygotowanie Grzyby umyć, pokroić w paski i sparzyć wrzątkiem. Jeśli używamy opieniek, to gotować je około 20 minut. Na maśle udusić drobno posiekaną cebulę, dodać grzyby, podlać bulionem i dalej dusić przez 30 minut. Doprawić solą, pieprzem i śmietaną.
Pasztet z grzybów
Składniki: 1 kg świeżych grzybów, duża cebula, 20 dag świeżej słoniny, pół czerstwej bułki, 3 jajka, 2 łyżki śmietany, 2 łyżki tartej bułki, pieprz, ziele angielskie, przyprawa do zup.
Przygotowanie Grzyby oczyścić, opłukać i udusić na słoninie razem z cebulą. Dodać czerstwą bułkę, aby wchłonęła sos. Ostudzić, następnie zmielić w maszynce dwa razy. Do masy wbić jaja, dodać przyprawy i tartą bułkę. Naczynie wysmarować tłuszczem, wysypać tartą bułką, włożyć masę i zapiec. Podawać z surówkami i ziemniakami.
Zupa grzybowa zabielana
Składniki: 8 dag suszonych grzybów, 1 marchewka, 1 pietruszka, 1/2 selera, 1 cebula, 2 łyżki masła, 1 liść laurowy, ziele angielskie, 10 dag kaszy perłowej, 150 ml śmietany, sól i pieprz.
Przygotowanie Grzyby płuczemy, zalewamy 1 l wody, moczymy je przez godzinę. Następnie gotujemy przez 30 minut. Warzywa obieramy i płuczemy. Cebulę drobno siekamy i smażymy na łyżce masła. Warzywa i cebulę dodajemy do grzybów i gotujemy przez 30 minut. Następnie w 300 ml wywaru gotujemy kaszę. Gdy już będzie miękka, dodajemy 1 łyżkę masła. Łączymy kaszę z pozostałym wywarem i posiekanymi grzybami. Doprawiamy. Wlewamy śmietanę i gotujemy jeszcze 3 minuty, delikatnie ubijając.
Przepis Danuty Rozmys
Sos borowikowy z puree ziemniaczano-groszkowym
Składniki: 6 do 8 sztuk świeżych borowików, 2 cebule, 3 łyżki masła, 1 łyżeczka pieprzu ziołowego, 1 mała śmietana 30 proc., 3/4 szklanki wody, pęczek świeżego kopru, sól i pieprz świeżo mielony, 6 ziemniaków, 1 szklanka groszku mrożonego, 4 ząbki czosnku, 1/2 łyżeczki estragonu, 1/4 łyżeczki soli.
Przygotowanie Grzyby oczyszczamy, opłukujemy, następnie kroimy w kawałki średniej wielkości. W rondlu rozpuszczamy 2 łyżki masła, dodajemy grzyby. Smażymy na wolnym ogniu ok. 20 minut. Na patelni rozpuszczamy masło, dodajemy pokrojoną w drobną kosteczkę cebulę zeszklić, przekładamy do smażonych borowików. Mieszamy podlewamy wodą dusimy przez chwilę, przyprawiamy pieprzem ziołowym, solą, pieprzem świeżo mielonym. W trakcie duszenia wlewamy śmietanę, pokrojony świeży koperek. Odstawiamy aby sos nabrał smaku. Ziemniaki obieramy, kroimy na 4 części, przekładamy do garnka zalewamy wodą, dodajemy sól. Po zagotowaniu zmniejszamy ogień. Gotujemy około 20 minut. Pod koniec gotowania wsypujemy mrożony groszek, gotujemy jeszcze przez chwilę aż groszek zmięknie. Po ugotowaniu odlewamy wodę dodajemy obrany i pokrojony drobniutko czosnek i estragon. Wszystko ugniatamy za pomocą tłuczka. Podajemy gorące puree z podgrzanym sosem.
Przepis Koła Gospodyń Wiejskich z Janczewa www.kgwjanczewo.blogspot.com
Zupa z suszonymi grzybami
Składniki: 1/2 kg żeberek, pęczek włoszczyzny, 3 ziarnka ziela angielskiego, 2 listki laurowe, 100 g suszonych podgrzybków, 1 mała śmietana 30 proc., 1/2 łyżeczki pieprzu ziołowego, 2 łyżki masła, 2 łyżki mąki, 1 opakowanie drobnego makaronu, sól i pieprz świeżo mielony, ziele angielskie, natka pietruszki
Przygotowanie Grzyby suszone opłukujemy, zalewamy wodą, odstawiamy na 1 godzinę, aby rozmiękły. Do garnka wlewamy wodę, dodajemy namoczone grzyby, gotujemy około godziny. Zostawiamy 1 szklankę wody po gotowanych grzybach. Przestudzone grzyby kroimy w paseczki, podsmażamy na patelni razem z masłem na wolnym ogniu przez około 5 minut. Mięso opłukujemy, przekładamy do garnka, zalewamy wodą, dodajemy listki laurowe i ziarenka ziela angielskiego. Gotujemy około 30 minut. Włoszczyznę obieramy, kroimy w kostkę, przekładamy do gotującego się mięsa.
Pod koniec gotowania dodajemy podsmażone grzyby. Z masła i mąki robimy zasmażkę dodając wodę pozostawioną po gotujących się grzybach, połączyć z zupą.
Przyprawiamy pieprzem ziołowym, solą, pieprzem świeżo mielonym, dodajemy śmietanę. Gotujemy makaron według przepisu na opakowaniu. Gorącą zupę podajemy z makaronem dekorując natką pietruszki.
Przepis Koła Gospodyń Wiejskich z Janczewa www.kgwjanczewo.blogspot.com
Podduszone przysmaki
Składniki: 2 kg grzybów, 2 duże cebule, 2 łyżki masła, 2 jajka
Przygotowanie Grzyby oczyścić, umyć i pokroić w paski. Wrzucić na sito, przelać gorącą wodą. W rondlu rozpuścić masło, wrzucić grzyby. Podlać wodą do połowy wysokości. Cebulę pokroić w półtalarki i wrzucić do grzybów._Dusić pod przykryciem na wolnym ogniu od czasu do czasu mieszając, aby nie przywarły i ewentualnie uzupełnić wodę. Wsypać sól i pieprz. Po 30 minutach duszenia wbić jajka, szybko rozmieszać i ledwo się zetną, zdjąć z ognia. Grzyby przed wbiciem jajek nie mogą być zbyt rzadkie. Podawać z gotowanymi ziemniakami z wody.
Zalewa do grzybów leśnych
Składniki: 3 szklanki wody, 1 szklanka octu 10 proc., 1 łyżeczka soli, 1 łyżeczka cukru, pieprz w ziarnach, liść laurowy
Przygotowanie Zagotować zalewę z wody, octu, soli i cukru, pieprzu i liści laurowych. Młode, zdrowe grzyby zagotować w osolonej wodzie. Odcedzić, przepłukać, ponownie nalać do garnka wody, posolić ją, włożyć grzyby i gotować 20 minut.
Odcedzić, przepłukać, ułożyć w słoiczkach, zalać zalewą octową i gotować na małym ogniu 20-30 minut.
Przepis Anny Szymańskiej
Kurczak z prawdziwkami
Składniki: 1/2 kurczaka (około pół kilograma), 1 kg świeżych prawdziwków lub podgrzybków, 1 ząbek czosnku, sok z połówki cytryny, masło, natka pietruszki, sól, pieprz do smaku, inne przyprawy według uznania
Przygotowanie Grzyby obrać, oczyścić i umyć. Pokroić w plastry. Mięso kurczaka oddzielić od kości, pokroić w niezbyt dużą kostkę i zarumienić na 2 łyżkach rozgrzanego wcześniej na patelni masła. Następnie do podsmażonego mięsa dodać jeszcze 2 łyżki masła oraz pokrojone w plastry grzyby, rozgnieciony lub przeciśnięty przez praskę czosnek oraz dowolne przyprawy. Podlać nieco wodą i dusić jeszcze około 35 minut na średnim ogniu pod przykryciem. Przed podaniem skropić odrobiną soku z cytryny i posypać posiekaną drobno natką pietruszki. Podawać na ciepło z ziemniakami lub purée i dowolną surówką.
Pulpety w grzybach
Składniki: 500 g leśnych grzybów (różnych rodzajów), kilka sztuk większych ziemniaków, 1 duża cebula, 200 g boczku, sól, pieprz, kilka łyżek masła
Przygotowanie Ziemniaki obrać, przekroić na połówki, wydrążyć środki. Podgotować w osolonej wodzie aż lekko zmiękną (ok. 10 minut). Grzyby obrać, umyć i osuszyć. Pokroić w paski. Cebulę pokroić w kostkę i lekko zrumienić na maśle. Dodać grzyby i smażyć ok. 10 minut. Na osobnej patelni usmażyć pokrojony w kostkę boczek. Wymieszać z grzybami i doprawić (ostrożnie z solą – boczek jest już słony). Tak przygotowanym farszem nadziewać wydrążone i osuszone wcześniej połówki ziemniaków. Piekarnik nagrzać do temperatury 180 stopni. Zapiekać ziemniaki przez ok. 20 minut. Na wierzch można położyć plasterki żółtego sera.
Mięsno-grzybowy pasztet
Składniki: 1 kg mięsa mielonego (najlepiej z łopatki wieprzowej), 2 cebule, 500 g grzybów leśnych, 1 czerstwa bułka, 2 jajka, sól, pieprz, majeranek, olej do smażenia, mleko
Przygotowanie Grzyby obrać, oczyścić i obgotować przez ok. 15 minut. Ostudzić, pokroić na drobne kawałki. Cebulę pokroić w kostkę i zeszklić na patelni, dodać grzyby i smażyć jeszcze przez ok. 10 minut. Bułkę namoczyć w mleku, odsączyć i rozdrobnić dokładnie widelcem. Mięso wymieszać z jajkami, dodać grzyby z cebulą, bułkę i przyprawić do smaku. Wszystkie składniki dokładnie ze sobą połączyć i przełożyć do formy keksowej. Formą kilkukrotnie uderzyć np. w stół, aby pozbyć się powietrza. Piec w piekarniku nagrzanym do temperatury 180 stopni około 60 minut. Podawać na gorąco z dodatkiem ziemniaków lub na zimno jako dodatek do chleba.
Placki kurczakowo-grzybowe
Składniki: 1 średniej wielkości pierś z kurczaka, 2 jajka, szklanka grzybów leśnych, 2 cebule, kilka łyżek mąki, pęczek zielonej pietruszki, sól i pieprz, olej do smażenia
Przygotowanie Grzyby obrać, dokładnie umyć, osuszyć i pokroić w drobne kawałki. Pierś z kurczaka umyć, osuszyć i pokroić w drobną kostkę. Cebulę obrać i drobno pokroić. Wszystkie składniki wymieszać, dodać całe jajka, posiekaną natkę pietruszki i doprawić solą oraz pieprzem według uznania. Wszystko dokładnie wymieszać. Dodać mąkę, aby całość miała dość gęstą konsystencję. Na patelni rozgrzać olej. Łyżką nakładać mieszankę formując małe kotleciki i smażyć po kilka minut z obu stron aż do zarumienienia. Podawać z ziemniakami i wybraną surówką. Placki kurczakowo-grzybowe doskonale smakują także z ryżem polanym grzybowym sosem.
Żeberka z prawdziwkami
Składniki: 1 kg żeberek, 300 g świeżych prawdziwków, masło do duszenia grzybów, 1 cebula, olej, słodka mielona papryka, majeranek, sól, pieprz, 4 ząbki czosnku, mąka do zagęszczenia sosu
Przygotowanie Żeberka umyć, osuszyć, podzielić na dowolne, mniej więcej równe kawałki. Czosnek obrać i przecisnąć przez praskę. Mięso natrzeć czosnkiem oprószyć papryką, majerankiem, solą i pieprzem. Grzyby oczyścić, opłukać i pokroić na cząstki. Na rozgrzany tłuszcz włożyć żeberka oraz posiekaną cebulę. Obsmażyć z obu stron na złoty kolor. Żeberka podlać wodą, a następnie dodać grzyby. Całość dusić do miękkości i doprawić do smaku. Powstały sos zagęścić mąką. Można również dodać do niego odrobinę śmietany. Żeberka można podawać z chlebem lub ziemniakami i dowolną surówką.
Fasolka z grzybami
Składniki: 1/2 kg białej fasolki, garść suszonych grzybów, 1 cebula, 2 kawałki wędzonej kiełbasy, 1/3 szklanki koncentratu pomidorowego, łyżka musztardy, sól, pieprz, mielona papryka, ziele angielskie, liść laurowy
Przygotowanie Fasolę i grzyby zalać wodą i moczyć przez całą noc. Kiełbasę pokroić w plasterki i podsmażyć na patelni z posiekaną wcześniej w kostkę cebulą. Wrzucić do fasolki z grzybami. Dodać ziele angielskie, liście laurowe i gotować, aż fasolka będzie całkiem miękka. Na koniec dodać koncentrat pomidorowy, mieloną paprykę, musztardę i zagotować. Koncentrat powinien zagęścić zupę, jednak gdyby to nie wystarczyło, można dodać łyżkę mąki rozmieszanej w zimnej wodzie. Doprawić do smaku solą. Podawać z chrupiącym pieczywem.
Cukinia faszerowana
Składniki: 4 średnie cukinie, 100 g ryżu, 0,5 kg grzybów leśnych, 2 cebule, natka pietruszki, sól, pieprz, oliwa, kilka plasterków żółtego sera, 400 ml bulionu
Przygotowanie Cukinie umyć, przekroić wzdłuż i wydrążyć łyżeczką fragmenty z nasionkami. Posolić i odstawić. Ryż ugotować w osolonej wodzie (al dente). Na oliwie podsmażyć cebulę, dodać grzyby i dusić ok. 15 minut. Całość wymieszać z ryżem i posiekaną natką pietruszki, doprawić solą, pieprzem. Z cukinii odlać sok, który wypuściła pod wpływem działania soli. Napełnić „z górką” farszem i ułożyć na wierzchu plasterki sera. Cukinie ułożyć w naczyniu żaroodpornym i podlać bulionem. Zapiekać w piekarniku nagrzanym do 180 stopni przez ok. 20 minut (długość zależy od wielkości cukinii). Można podawać samodzielnie albo np. z sosem pomidorowym.
Przepisy Marzeny Dudy, autorki bloga kulinarnego „Zacisze Kuchenne”:
Cappuccino grzybowe
Składniki: 2 garście suszonych podgrzybków, 0,5 kg pieczarek (najlepiej jakby były świeże grzyby leśne), 1-2 ziemniaki, 600 – 700 ml bulionu drobiowego, 200 ml śmietany kremówki, biała część pora, 1 cebula, 1 ząbek czosnku, 1 łyżka masła, sól i pieprz
Przygotowanie Grzyby suszone namoczyć ze 2 godziny wcześniej, wypłukać i ponownie zalać wodą, a następnie obgotować do miękkości. Pieczarki pokroić w drobne kawałki. Ziemniaki ugotować w bulionie. Pora i cebulę poszatkować, podsmażyć na maśle. Dodać pieczarki i przyprawy. Jak już cały płyn wyparuje odłożyć trochę grzybów do dekoracji. Połączyć całość z przygotowanymi suszonymi grzybami i z wywarem, wlać bulion i ziemniaki, wlać śmietanę i zmiksować całość blenderem. Podawać w ozdobnych filiżankach lub szklankach, na wierzchu ułożyć pokrojone w kosteczkę odłożone pieczarki.
Polędwiczki w sosie kurkowym
Składniki: 1-2 polędwiczki wieprzowe, kurki (ilość zależy od naszych zasobów), masło, pęczek koperku, sól, pieprz czarny lub biały, bulion drobiowy lub warzywny, 200 g śmietany 30 proc., 1 łyżka mąki, olej rzepakowy do smażenia
Przygotowanie Kurki oczyścić, mniejsze wziąć w całości, a większe pokroić. Wrzucić na roztopione masło. Smażyć do odparowania płynu. Doprawić solą i pieprzem. Polędwiczki oczyścić z błon, pokroić na 2 centymetrowe eskalopki. Delikatnie rozbić je ręką. Doprawić solą i pieprzem. Na oleju usmażyć kotleciki do zrumienienia. Kurki przerzucić do mięsa. Podlać bulionem (ilość zależy ile chcemy mieć sosu). Po chwili wlać śmietanę wymieszaną z mąką, hartując wcześniej gorącym sosem, żeby nie było grudek. Na koniec wsypać posiekany koperek.
Zielonki panierowane
Składniki: świeże zielonki, jajko, mąka, sól, pieprz
Przygotowanie Grzyby oczyścić dokładnie ręcznikiem papierowym z igliwia i piasku. Oprószyć solą i pieprzem. W miseczce roztrzepać jajko. Panierować w mące i jajku. Smażyć na oleju do uzyskania złotego koloru. Podawać z pieczywem.
Pierogi orkiszowe z kapustą słodką i borowikami
Składniki: na ciasto: 0,5 kg mąki orkiszowej, 400 ml kefiru, szczypta soli. Na farsz: 0,5 główki średniej białej kapusty, 2 garści suszonych borowików (można użyć innych grzybów leśnych lub pieczarek), 2 cebule + 1 cebula na okrasę, sól, pieprz, cukier, odrobina soku z cytryny, olej, masło
Przygotowanie Grzyby namoczyć 2 godziny w zimnej wodzie. Kapustę poszatkować, posolić i poddusić w garnku, na odrobinie oleju. Grzyby obgotować , posiekać i dodać do kapusty. Cebule pokroić w drobną kostkę, posolić i zaszklić na oleju z dodatkiem masła.Dodać do kapusty. Doprawić solą, cytryną, cukrem i pieprzem. Chwilę razem przesmażyć. Wystudzić. Zagnieść ciasto z podanych składników, w razie potrzeby dodać mąki lub kefiru. Rozwałkować na cienki placek, wykrajać szklanką koła, nakładać farsz i widelcem sklejać brzegi ciasta. Obgotować w słonej wodzie do wypłynięcia na wierzch. Na okrasę podsmażyć półtalarki cebuli na oleju z dodatkiem masła, posolić. Polać ugotowane pierogi.
Spaghetti z grzybami i pieczoną dynią
Składniki na 4 porcje: 500 g makaronu spaghetti, pół średniej dyni Hokaido, 100 ml wytrawnego białego wina, 500 g podgrzybków (może być i więcej), 1 cebula, 2 ząbki czosnku, 1 łyżka masło, oliwa do skropienia dyni, świeży tymianek (można użyć suszonego), sól, pieprz, płatki chili, ser pecorino lub parmezan
Przygotowanie Makaron ugotować al dente w osolonej wodzie. Zostawić kilak łyżek wody do rozrzedzenia sosu. Grzyby oczyścić i pokroić w plastry. Obgotować z solą około 20 minut. Dynię pozbawić pestek i pokroić w plastry ze skórą. Skropić oliwą, obsypać tymiankiem, solą i pieprzem. Upiec do zrumienienia w gorącym piekarniku (180 stopni C).
Na rozgrzane masło (może być masło z oliwą) wrzucić cebulę pokrojoną w drobną kostkę i płatki chilli. Po chwili smażenia dodać posiekany czosnek. Wrzucić obgotowane grzyby. Chwilę dusić. Dolać wina, a po odparowaniu kawałki upieczonej dyni. Doprawić solą, pieprzem i tymiankiem.
Do sosu dodać makaron, wymieszać, w razie potrzeby dolać wodę z gotowania makaronu. Wyłożyć na talerz, oprószyć startym parmezanem.
Spaghetti z prawdziwkami
Składniki na 2 porcje: 200-250 g makaronu spaghetti, 200 g świeżych lub mrożonych prawdziwków, pół pęczka natki pietruszki, 2 ząbki czosnku, 50 ml białego wytrawnego wina, 50 ml śmietany 30 proc., 1 łyżka masła, 2 łyżki oliwy, parmezan
Przygotowanie Makaron ugotować al dente w osolonej wodzie. Zostawić kilak łyżek wody do rozrzedzenia sosu. Grzyby oczyścić i pokroić w plastry. Wrzucić na rozgrzaną oliwę i masło. Po chwili smażenia dodać czosnek pokrojony w plasterki. Dolać wina, a po odparowaniu, śmietanę. Można ją pominąć, ale wtedy należy podwoić ilość wina. Doprawić solą, pieprzem. Na koniec wsypać posiekaną natkę pietruszki. Do sosu dodać makaron, wymieszać, w razie potrzeby dolać wodę z gotowania makaronu.Wyłożyć na talerz, oprószyć startym parmezanem.
Omlet z kurkami
Składniki: 2 jajka, 1 mała cebula, spora garść świeżych kurek, szczypiorek do posypania, sól, pieprz, masło
Przygotowanie Kurki oczyścić, większe sztuki rozkroić na pół, a mniejsze zostawić w całości. Na maśle podsmażyć drobno pokrojoną cebulkę, dodać kurki. Doprawić solą i pieprzem, chwilę smażyć do odparowania płynu. Jajka roztrzepać dodać sól i pieprz, wylać na drugą patelnię z roztopioną łyżeczką masła, nie mieszać. Kiedy brzegi się zetną, można podważyć łopatką, aby masa wylała się pod spód. Kiedy omlet nie jest już płynny, na połowie rozłożyć podsmażone grzyby. Złożyć i zsunąć na talerz, posypać pokrojonym szczypiorkiem. Oprószyć pieprzem.
Farfalle zapiekane z kurkami i gorgonzolą
Składniki dla 2 osób: 250 g makaronu farfalle, kurek im więcej tym lepiej, 100 g gorgonzoli, 50 ml śmietany 18 proc., pół pęczka natki pietruszki, 1 łyżka masła, parmezan do posypania, sól, pieprz
Przygotowanie Makaron ugotować al dente w osolonej wodzie. W tym czasie przygotować sos. Oczyszczone kurki wrzucić na roztopione masło, chwilę poddusić, dodać gorgonzolę, śmietanę, natkę pietruszki i przyprawy.
Wymieszać z makaronem. Posypać parmezanem. Zapiekać 15 minut do zrumienienia w piekarniku nagrzanym do 200 stopni C. Osobno podać parmezan, żeby każdy mógł sobie zetrzeć bezpośrednio na potrawę,
natkę pietruszki i inne dodatki wg uznania.
Risotto z grzybami
Składniki: 25 dkg ryżu, 25 dkg podgrzybków świeżych lub mrożonych, 1 cebula, 2 ząbki czosnku, 100 ml wina białego wytrawnego, 1 litr bulionu warzywnego, oliwa, masło, oscypek starty lub parmezan, sól, pieprz
Przygotowanie Jeśli używamy świeżych podgrzybków to trzeba je podgotować. Na 2 łyżkach oliwy i 1 łyżce masła podsmażyć cebule i czosnek do zeszklenia, posolić, dodać grzyby (u mnie były mrożone, już obgotowane). Smażyć przez około 10 minut. Wsypać ryż, chwilę smażyć, aż będzie przeźroczysty. Wlać wino, odparować. Porcjami dolewać bulion, do wchłonięcia każdej wlanej porcji. Zamieszać od czasu do czasu. Wsypać trochę sera, doprawić solą i pieprzem. Posypać startym serem i świeżo zmielonym pieprzem na wierzchu.
Rudy rydz z patelni
Składniki: rydze, masło, pęczek natki pietruszki, sól, pieprz
Przygotowanie Ilości składników celowo nie podałam, bo wszystko zależy od naszych zasobów. Rydze oczyścić,dokładnie umyć, większe sztuki pokroić. Wrzucić na roztopione masło, posolić. Na koniec dodać pieprz i bardzo dużo natki pietruszki. Podawać z pieczywem.
Marynowane grzybki w occie
Składniki: podgrzybki obgotowane w słonej wodzie (ilość zależna od zbiorów), 0,5 l octu 10 proc., 0,5 l wody + 100 g, 30-40 ziaren czarnego pieprzu, 15 liści laurowych, 10 płaskich łyżek cukru, 2 średnie cebule
Przygotowanie Zagotować ocet z wodą z pieprzem i listkami. Wsypać cukier, ponownie zagotować. Wkroić cebule pokrojone w plastry, chwilę pogotować. Włożyć grzyby do słoiczków, ale nie do pełna, zalać gorącą zalewą. Wykonać dwa razy ruchy góra - dół.
www.zaciszekuchenne.blogspot.com