Wieża z figurą Matki Bożej w Mielcu jednak powstanie?

Czytaj dalej
Fot. Studio architektoniczne Tynk Tank, Michał Bartnicki
Kuba Zegarliński

Wieża z figurą Matki Bożej w Mielcu jednak powstanie?

Kuba Zegarliński

Grupa mieszkańców zawiązała komitet na rzecz budowy statui Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Konstrukcja miałaby stanąć na Górze Cyranowskiej.

Wydawało się, że decyzja radnych PiS z marca ostatecznie zamknęła sprawę budowy wieży widokowej z figurą Matki Bożej na szczycie. Wtedy to zdecydowano o wykreśleniu tej inwestycji z budżetu miasta na 2017 rok.

- W celu ucięcia wszelkich spekulacji i brutalnych ataków na Matkę Bożą uważamy, że realizacja inwestycji pod tytułem wieża widokowa, która mogła stać się atrakcją i wizytówką naszego miasta, w obecnej sytuacji nie może być kontynuowana ze względu na brak możliwości rozgraniczenia tych dwóch różnych inicjatyw, czyli wieży widokowej i usytuowania na jej szczycie figury Matki Bożej, patronki Mielca - mówił wówczas przewodniczący radnych PiS Mariusz Ryniewicz.

Mieszkańcy się organizują

Decyzja radnych zapadła w marcu. W tym samym miesiącu na biurko prezydenta miasta Mielca i Rady Miejskiej trafiło pismo zwolenników ustawienia figury Matki Bożej na Górze Cyranowskiej.

Mieszkańcy, którzy byli zwolennikami tej inwestycji, postanowili na własną rękę zawiązać komitet obywatelski i rozpocząć zbiórkę pieniędzy na budowę, już nie wieży, a statui z figurą Matki Bożej na szczycie. Jak pisali wówczas pomysłodawcy - miałaby ona być wyższa niż rosnące na Górze Cyranowskiej drzewa. - Chcemy, by Matka Boża górowała nad miastem.

Trwa zbiórka pieniędzy

Już w maju sądownie zostało zarejestrowane Stowarzyszenie Społeczny Komitet Budowy Statuy Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Równocześnie rozpoczęto zbiórkę na realizację tej inwestycji.

- Jako mieszkańcy Mielca, jednego z niewielu miast na świecie mających za swoją patronkę Matkę Bożą, chcemy, aby ustawienie tej figury było dopełnieniem przyjęcia Bogurodzicy za patronkę Mielca - piszą przedstawiciele stowarzyszenia.

Do tej pory radni PiS ani przedstawiciele prezydenta miasta Mielca nie odnoszą się publicznie do inicjatywy mieszkańców.

Kuba Zegarliński

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.