Zbigniew Marecki

Wierni ze Słupska pomogą rodzinom z Syrii

Od świąt Bożego Narodzenia podczas niedzielnych mszy w kościele pod wezwaniem św. Maksymiliana Kolbego  w Słupsku jest wystawiana skarbonka, do której Fot. Krzysztof Piotrkowski Od świąt Bożego Narodzenia podczas niedzielnych mszy w kościele pod wezwaniem św. Maksymiliana Kolbego w Słupsku jest wystawiana skarbonka, do której można wrzucać datki na rzecz syryjskich rodzin.
Zbigniew Marecki

Słupskie parafie wesprą Syryjczyków poszkodowanych przez wojnę.

Zrobią to w ramach programu „Rodzina Rodzinie”, który realizuje Caritas Polska. Po jednej rodzinie będą wspierać parafie Kościoła Mariackiego oraz Józefa Oblubieńca. Natomiast pod koniec stycznia członkowie parafialnego koła Caritas przy kościele św. Maksymiliana Kolbego zdecydują, czy obejmą adopcją na odległość dwie lub więcej rodzin. Na razie zbierają datki wśrod parafian na ten cel.

Program „Rodzina Rodzinie” polega na objęciu wsparciem rodzin poszkodowanych w wyniku konfliktu zbrojnego w Syrii przez rodziny, wspólnoty, środowiska czy firmy w Polsce. Pierwsza rodzina syryjska została objęta pomocą przez przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, arcybiskupa Stanisława Gądeckiego po zakończeniu sesji obrad KEP, na której poruszany był temat działań na rzecz uchodźców. Spersonalizowany program pomocy dla ofiar konfliktu syryjskiego przygotowany przez Caritas Polska jest formą odpowiedzi na apel papieża Franciszka. Zgodnie z założeniami programu, do akcji mogą włączyć się wszyscy ci, którzy zadeklarują sześciomiesięczną pomoc dla konkretnej rodziny poprzez stronę www.rodzinarodzinie.caritas.pl.

W serwisie internetowym przedstawione są krótkie opisy rodzin z informacją o budżecie rodzinnym. Darczyńca może objąć rodzinę wsparciem całościowym lub częściowym, w zależności od możliwości finansowych.

W ten sposób jedną rodzinę syryjską może wspierać zarówno kilku darczyńców indywidualnych, jak i jedna parafia, wspólnota czy firma. Pomocą objęte będą trzy kategorie rodzin potrzebujących wsparcia: osoby mieszkające w Aleppo w Syrii, uchodźcy syryjscy w Libanie oraz będący w nędzy z powodu zapaści spowodowanej kryzysem uchodźczym Libańczycy.
Od października ub. roku program objął ponad 1100 rodzin syryjskich

Zbigniew Marecki

Jestem dziennikarzem "Głosu Pomorza". Mieszkam w Słupsku. Zajmuję się codziennymi sprawami mieszkańców Słupska i regionu słupskiego. Interesują mnie ludzie, życie społeczne i polityczne, gospodarka, samorząd i historia regionalna.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.