Wielkopolska Wschodnia bez węgla do 2030 roku. Rozmowa z Magdaleną Bartecką z Polskej Zielonej Sieci
W zeszły czwartek odbyło się obywatelskie wysłuchanie publiczne na temat Wielkopolski Wschodniej. O przyszłości tego regionu rozmawiamy z Magdaleną Bartecką, ekspertką ds. sprawiedliwej transformacji w Polskiej Zielonej Sieci.
Na czym będzie polegała transformacja w Wielkopolski Wschodniej?
Region zadeklarował osiągnięcie neutralności klimatycznej w 2040 roku i zaprzestanie wykorzystywania węgla w elektroenergetyce i ciepłownictwie w 2030 roku. Transformacja będzie polegała na osiągnięciu tych celów oraz znalezieniu alternatyw dla dominacji przemysłu wydobywczego w regionie. Trzeba będzie rozwinąć inne gałęzie gospodarki, które wypełnią tę lukę. Co ważne ma się to odbywać wspólnie ze wszystkimi instytucjami, które są odpowiedzialne za ten proces, pracownikami elektrowni i kopalń, organizacjami społecznymi oraz z mieszkańcami.
Dużo mówi się od sprawiedliwej transformacji. Co to znaczy?
Definicje są różne. Dla niektórych instytucji, to łagodzenie skutków odchodzenia od węgla. Ja pojmuję ją szerzej - jako przebudowę całej gospodarki w sposób sprawiedliwy i korzystny społecznie. To szansa, żeby zbudować lepsze warunki do życia i zatrudnienia, a także czystsze środowisko, czy lepsze planowanie przestrzenne. To ma być plan, który zatrzyma mieszkańców w regionie i odwróci proces wyludnienia, który jest poważnym zagrożeniem.
Jakie są wyzwania transformacji?
Transformacja nie jest łatwa ani w Polsce, ani w żadnym innym regionie węglowym w Europie, czy na świecie. Przez wiele lat budżety gmin i rodzin opierały się na dużym pracodawcy w regionie jakim jest ZE PAK (Zespół Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin – przyp. red.). To będzie musiało się zmienić. Na koniec 2019 roku w całej grupie ZE PAK było zatrudnionych 4,6 tys. osób. Szacuje się, że do 2025 roku ok. 2,2 tys. osób będzie wymagało wsparcia w zakresie zmiany pracy. Tym osobom trzeba zapewnić nowe stabilne miejsca pracy, wykorzystać ich kwalifikacje i zorientować się jakie są ich oczekiwania.
Jakie podmioty są zaangażowane w ten proces?
Kierunki rozwoju gospodarczego oraz pomysły, jak wesprzeć pracowników i całe społeczności w procesie zmiany są nakreślone w Terytorialnym Planie Sprawiedliwej Transformacji (TPST). W jego powstawanie zaangażowanych było wiele podmiotów – władze lokalne i regionalne, przedstawiciele różnych lokalnych instytucji, naukowcy, organizacje społeczne oraz mieszkanki i mieszkańcy. Obecnie jest on negocjowany i konsultowany przez władze regionu z Komisją Europejską. Kolejnym dokumentem jest Strategia Rozwoju Wielkopolski Wschodniej do 2040 roku. Tu z kolei mają się znaleźć pomysły, które poprawią jakość życia w regionie i wesprą Wielkopolskę Wschodnią w osiągnięciu neutralności klimatycznej. Na te wszystkie cele przeznaczone są różne środki unijne m.in. z Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji.
Czytaj także: Wysychają najpiękniejsze i najczystsze jeziora Wielkopolski. Pojezierze Gnieźnieńskie zniknie z mapy Polski?
---------------------------
Zainteresował Cię ten artykuł? Szukasz więcej tego typu treści? Chcesz przeczytać więcej artykułów z najnowszego wydania Głosu Wielkopolskiego Plus?
Wejdź na: Najnowsze materiały w serwisie Głos Wielkopolski Plus
Znajdziesz w nim artykuły z Poznania i Wielkopolski, a także Polski i świata oraz teksty magazynowe.
Przeczytasz również wywiady z ludźmi polityki, kultury i sportu, felietony oraz reportaże.
Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.
-
Prenumerata cyfrowa
Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.
już od
3,69 ZŁ /dzień