Wielkopolska: CBA z Poznania zatrzymało kolejnych 12 byłych i obecnych pracowników banku w sprawie piramidy finansowej
Delegatura CBA z Poznania zatrzymała kolejne 12 osób, w sprawie działającej w Polsce grupy przestępczej. Mają to być byli i obecni pracownicy Alior Banku. Chodzi o działalność z lat 2012-2017 i cztery fundusze inwestycyjne FIZAN. Według ustaleń CBA - stracić pieniądze miało ponad 2 tysiące osób. Łącznie - około 600 mln zł.
- 12 osób, byłych i obecnych pracowników jednego z banków, w tym dwóch z pionu kierowniczego zostało zatrzymanych dzisiaj rano w Wielkopolsce przez funkcjonariuszy poznańskiej delegatury CBA - informuje w specjalnym komunikacie Centralne Biuro Antykorupcyjne.
Sprawdź też: Poznań: Cyrk Zalewski przyjeżdża do Poznania. Viva Akcja dla Zwierząt zapowiada dwa protesty
Pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Łodzi toczy się bowiem śledztwo dotyczące funkcjonowania w Polsce w latach 2012-2017 zorganizowanej grupy przestępczej.
- W toku postępowania ustalono, że grupa stworzyła i zarządzała na polskim rynku finansowym czterema funduszami inwestycyjnymi zamkniętych aktywów niepublicznych. W wyniku działania grupy ponad 2000 osób straciło co najmniej 600 milionów złotych. Szkody w mieniu funduszy oszacowano na ponad 90 milionów złotych
- dodaje CBA.
O tej sprawie pisaliśmy na początku marca. Wtedy funkcjonariusze CBA z Poznania zatrzymali 10 osób - w Warszawie i okolicach. W sprawie chodzi o fundusze: Lasy Polskie FIZAN, Inwestycje Rolne FIZAN, Inwestycje Selektywne FIZAN, Vivante FIZAN. Ich klienci mieli zyskiwać na inwestycjach w ziemie rolne, domy starości i sadzenie lasów. Minimalna wpłata wynosiła 40 tys. euro. Fundusze te były sprzedawane w Alior Banku i to pracownicy tej firmy zostali teraz zatrzymani jako podejrzani.
Czytaj więcej: Śledztwo ws. FIZAN: Poznańskie CBA zatrzymało 10 osób. Chodzi o wyłudzenie 600 mln zł
- Wszystko wskazuje na to, że pracownicy banków działając w celu osiągnięcia korzyści majątkowych świadomie wprowadzali nabywców w błąd. Przekonywali ich, że oferowane produkty są zabezpieczone gwarancjami bankowymi lub są po prostu zwykłymi lokatami bankowymi - tłumaczy CBA.
Zatrzymani dzisiaj pracownicy zostali przewiezieni do prokuratury. Niebawem usłyszą zarzuty oszustwa. Łącznie w tej sprawie zatrzymano już 23 osoby. - Wobec siedmiu podejrzanych Sąd Rejonowy w Łodzi zastosował trzymiesięczny areszt. Natomiast wobec pozostałych zastosowano wolnościowe środki zapobiegawcze - podsumowuje CBA.
Zobacz również: Poznań Motor Show 2019. Polskie premiery, ceny biletów, godziny otwarcia i atrakcje. Zobacz program Motor Show