Wielkie zmiany na ul. Legionów!
Szpalery drzew, nawierzchnia z granitowej kostki, wyremontowane i wyciszone torowisko tramwajowe, odnowione kamienice i spacerowe pasaże, czyli miejsce, gdzie chce się żyć i mieszkać - tak ma się zmienić do końca 2021 roku ulica Legionów wraz z przyległą zabudową, znajdującą się w dwu kwartałach domkniętych ulicami Cmentarną, Ogrodową i Zachodnią.
Na sam remont odcinka ulicy Legionów biegnącej przez ten fragment miasta przeznaczono 32 miliony złotych. Kolejne 51 milionów kosztować ma rewitalizacja kwartału nr 8 (Zachodnia - Legionów - Gdańska - Ogrodowa), a aż 136 milionów przeznaczono na kwartał nr 7 (Legionów - Cmentarna - Ogrodowa - Gdańska).
- Do końca marca ogłosimy pierwsze przetargi, a prace rozpoczną się jeszcze w tym roku - zapewnia Marcin Obijalski, dyrektor Biura ds. Rewitalizacji UMŁ.
Roboty budowlane najszybciej powinny ruszyć w kamienicy przy ul. Gdańskiej 8, bo wcześniej figurowała ona w programie „Mia100 Kamienic” i ma już gotową dokumentację budowlaną. Jej podwórze zostanie otwarte na pasaż, który połączy ul. Legionów z Ogrodową - ma on biec wzdłuż zachodniej elewacji Teatru Powszechnego (obecnie to podwórko przy ul. Legionów 25), a następnie przetnie teren parafii św. Józefa, wychodząc na hotel andel’s.
Przy okazji nie tylko wyeksponowany będzie zabytkowy drewniany kościółek, ale również włączony zostanie do publicznej przestrzeni przykościelny ogród. A przejście do hotelu andel’s spowoduje, że to miejsce powinno zyskać walor turystyczny. Z pasażu dojść będzie można kolejnym - bezpośrednio do ul. Zachodniej.
Na ul. Legionów wyremontowane zostaną m.in. domy pod numerami 37A, 44, a przede wszystkim znajdująca się naprzeciw teatru (oraz planowanego pasażu) kamienica pod numerem 20.
- Będzie w niej 40 mieszkań jedno-, dwu- i trzypokojowych. Te zlokalizowane na parterze i w oficynie, którą wyposażymy w windę, będą przeznaczone dla osób niepełnosprawnych. Chcemy zachować wewnątrz lokali sztukaterie na sufitach, przywrócimy elewacji architektoniczne detale, w tym balkony - mówi Rafał Michaś, koordynator projektu. - To będzie prawdziwa perełka...