Wielkie kłopoty znanego biznesmena Mariusza Świtalskiego i grupy Sowiniec. Sąd zabezpieczył kwotę 340 milionów zł. Chodzi o sklepy Małpki

Czytaj dalej
Fot. Krzysztof Kazmierczak
Łukasz Cieśla

Wielkie kłopoty znanego biznesmena Mariusza Świtalskiego i grupy Sowiniec. Sąd zabezpieczył kwotę 340 milionów zł. Chodzi o sklepy Małpki

Łukasz Cieśla

Ponad 80 milionów euro z majątku biznesmena Mariusza Świtalskiego oraz związanej z nim grupy Sowiniec zostało zabezpieczone przez poznański Sąd Okręgowy. Stało się tak na wniosek zarejestrowanej na Cyprze spółki Forteam Investments, która w 2015 roku kupiła sklepy Małpka Express. Po tej transakcji spółka zgłosiła gigantyczne roszczenia finansowe wobec Świtalskiego i związanych z nim spółek z grupy Sowiniec.

O toczącym się sporze media zostały poinformowane przez przedstawicieli amerykańskiej firmy Delta Capital, do której należy Forteam Investments. Ta ostatnia spółka w 2015 roku nabyła spółkę Małpka Express, czyli sieć niewielkich sklepów spożywczych.

Jak wynika z jej oświadczenia, w 2015 roku zarówno Mariusz Świtalski, jak i Sowiniec Group, gwarantowały nowemu właścicielowi minimalną kwotę sprzedaży, za jaką w przyszłości można by sprzedać sieć sklepów Małpka. Formalnie sprzedawcą Małpki była spółka Czerwona Torebka kontrolowana przez Mariusza Świtalskiego.

WIĘCEJ: Mariusz Świtalski był szefem kontrowersyjnej firmy Elektromis. Jej pracownicy zostali oskarżeni o przestępstwa gospodarcze

- Gwarancja minimalnej kwoty sprzedaży była konieczna, by Forteam zawarł umowę nabycia. Gdy Forteam próbował sprzedać Małpka Express w 2018 roku, nie był w stanie uzyskać ceny równej lub przewyższającej minimalną cenę sprzedaży, pomimo zaangażowania renomowanego, niezależnego banku inwestycyjnego, który przeprowadził profesjonalny proces sprzedaży. 28 grudnia 2018 r. Forteam powiadomił Mariusza Świtalskiego o konieczności przekazania środków pieniężnych należnych Forteam na podstawie umowy gwarancyjnej. Mimo to, Mariusz Świtalski i spółki od niego zależne nie uregulowały należności i zobowiązań wobec Forteam, co w konsekwencji spowodowało konieczność złożenia wniosku o zabezpieczenie i wstąpienia na drogę powództwa cywilnego – wynika z oświadczenia spółki.

O jaką minimalną kwotę sprzedaży chodzi? Tego spółka nie wskazała.

Wiadomo jednak, że skierowała do poznańskiego Sądu Okręgowego roszczenie przeciwko Mariuszowi Świtalskiemu oraz spółkom z grupy Sowiniec. Poznański sąd 21 lutego wydał postanowienie zabezpieczające, na mocy którego zajął majątek Świtalskiego oraz spółek z grupy Sowiniec. Chodzi o kwotę 80,3 mln euro. Czyli zabezpieczenie wynosi tyle, ile Forteam wcześniej zapłacił za sieć sklepów Małpka.

Wielkie kłopoty znanego biznesmena: wyznaczono zarządcę przymusowego

W związku z roszczeniami zajęte zostały m.in. ruchomości w podpoznańskim Sowińcu, wierzytelności przysługujące spółkom z grupy Sowiniec oraz aktywa Świtalskiego w funduszu inwestycyjnym. Dla spółek został także wyznaczony zarządca przymusowy.

W oświadczeniu nabywcy Małpki pojawia się także stanowisko właścicieli spółki Forteam.

- Mariusz Świtalski w pełni zdawał sobie sprawę z faktu, że udzielenie gwarancji było dla Forteam istotną zachętą do zakupu jego firmy. Świadomie i dobrowolnie wystawił gwarancję w celu otrzymania zapłaty liczącej setki milionów złotych. W związku z tym oczekujemy od niego zapłacenia kwot należnych z tytułu gwarancji. Nie tylko dlatego, że jest do tego prawnie zobowiązany, ale także dlatego, że wymaga tego honor

— oświadczył Christopher DeLise, prezes Delta Capital.

Udzielenie przez sąd zabezpieczenia nie oznacza jeszcze, że trwa proces sądowy. Sąd wyznaczył spółce Forteam 14-dniowy termin na złożenie pozwu. Spółka zapowiada, że to zrobi.

WIĘCEJ: Mariusz Świtalski poskarżył się na prokuratora, który zajął się tajemniczym zniknięciem dziennikarza Jarosława Ziętary

Co na to druga strona sporu? Z Mariuszem Świtalskim, w przeszłości właścicielem m.in. kontrowersyjnej firmy Elektromis, a potem twórcą sklepów Żabka i Biedronka, nie udało nam się skontaktować.

To właśnie pracownicy dawnego Elektromisu są łączeni z głośną sprawą uprowadzenia i zabójstwa dziennikarza Jarosława Ziętary. W 2014 roku prokuratura postawiła zarzuty dwóm byłym ochroniarzom Elektromisu, którym zarzucono porwanie dziennikarza w 1992 roku i pomoc w jego zabójstwie. Po zatrzymaniach doszło do spadku cen akcji "Czerwonej Torebki", spółki kontrolowanej przez Mariusza Świtalskiego. A niebawem doszło do sprzedaży "Małpki Express", co miało polepszyć kondycję "Czerwonej torebki". Teraz tamta transakcja jest przedmiotem roszczeń spółki Forteam.

Bliskim współpracownikiem Świtalskiego oraz prezesem spółki Sowiniec jest były milicjant Krystian Czarnota. Skontaktowaliśmy się we wtorek z jego sekretariatem. Czekamy na komentarz Krystiana Czarnoty do roszczeń zgłoszonych przez Forteam, czyli nabywcę Małpki.

Łukasz Cieśla

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.