redakcja

Wielkie kępy miskantów górują nad rabatami, zaś jesienią zachwycają okazałymi kwiatostanami

Wielkie kępy miskantów górują nad rabatami, zaś jesienią zachwycają okazałymi kwiatostanami Fot. pixabay.com
redakcja

Trawy ozdobne są obecnie modne, ale trudno też zaprzeczyć, że ich potężne, falujące na wietrze kępy doskonale się prezentują w ogrodzie.

Szczególnie atrakcyjne są gatunki traw o dużych liściach i okazałych kwiatostanach, które górują nad rabatami, a nawet nad niskimi krzewami, zaś jesienią zachwycają pióropuszami. Najpiękniejsza przedstawicielka traw ozdobnych – trawa pampasowa – jest trudna w utrzymaniu i zazwyczaj w naszym klimacie nie kwitnie. Możemy ją jednak zastąpić bardziej wytrzymałym gatunkiem traw ozdobnych: miskantem.

Miskanty to z reguły rośliny wysokie, dlatego nadają się głównie do dużych ogrodów. Najpopularniejszy jest miskant chiński, z którego wyprowadzono liczne odmiany ozdobne. Są odmiany o kwiatostanach srebrzystych, różowych i czerwonych, a także o ciekawych, pasiastych liściach. Miskant chiński osiąga 2 m wysokości, kwitnie od sierpnia do października i charakteryzuje się malowniczo przewieszającymi się liśćmi.

Z innych gatunków miskanta w polskich ogrodach spotkać można: miskanta cukrowego (do 2–3 m wysokości, o dużych, puszystych kwiatostanach srebrnego koloru), miskanta olbrzymiego (do 2–4 m wysokości), miskanta kwiecistego (do 2–4 m wysokości, o srebrzystych, niewielkich kwiatostanach).

redakcja

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.