Wielka modernizacja Domu Kopernika
Przez dziesięć miesięcy nie będzie można zwiedzać Domu Mikołaja Kopernika. Oddział Muzeum Okręgowego przejdzie gruntowną modernizację.
Po modernizacji w domach przy ulicy Kopernika 15 i 17 zobaczymy m.in. filmy 5D obrazujące Wielki Wybuch i symulujące lot nad dachami XV-wiecznego Torunia, a o swoich dokonaniach opowie nam sam... Mikołaj Kopernik - dzięki zastosowaniu hologramu.
Będą ekrany interaktywne, audioprzewodniki, aplikacja „augmented reality” (rzeczywistość rozszerzona) i aplikacja mobilna. Powstaną trasy tematyczne dla dzieci i dorosłych.
Historia w nowym opakowaniu
- Postanowiliśmy pójść z duchem epoki i opowiedzieć o Koperniku w bardziej współczesny sposób - mówi dyrektor Muzeum Okręgowego w Toruniu Marek Rubnikowicz.
- Oczywiście multimedia nie zastąpią historycznego przekazu, ale mogą go uzupełnić i uatrakcyjnić. Chcemy dziedzictwo astronoma pokazać jako wartość uniwersalną i tak przygotować wystawę, by odpowiadała widzom w różnym wieku, różnie przygotowanym na jej odbiór.
W placówce czynne będą m.in. sale poświęcone astronomii przedkopernikańskiej i odkryciom geograficznym. W kilku pomieszczeniach będzie można poznawać życie i działalność Mikołaja Kopernika, a także historię jego rodziny.
Wzbogacona zostanie ekspozycja przedstawiająca mieszczański dom z czasów astronoma i przybliżająca zajęcia mieszkańców. Taką wystawę już mogliśmy przy Kopernika oglądać, ale i ona bardzo się zmieni.
- Idziemy o kilka kroków dalej. Pokażemy historyczne toruńskie wnętrza z wyposażeniem. Poza kątem kuchennym pojawi się izba, w której skupiało się życie mieszkańców. Na niedostępnych do tej pory wyższych kondygnacjach otwarte zostaną składy. Zwiedzający dowiedzą się, że kamienice zawierały nie tylko część mieszkalną, ale i gospodarczą, handlową, rzemieślniczą - mówi dyrektor Marek Rubnikowicz.
Widz w kapsule
Intrygująco brzmi zapowiedź, że widzowie w specjalnej kapsule obejrzą multimedialne obrazy nieba i unikatową dawną więźbę dachową.
Zwiedzającym ma być po zmianach wygodniej. Do tej pory by przejść z jednej kamienicy do drugiej, musieli pokonać schody w dół, bo budynki połączone były tylko na parterze. Teraz przejście powstanie też na piętrze.
Trudno mówiąc o Koperniku nie poruszyć kwestii związanych z astronomią. Ale nasz przekaz nastawiony jest głównie na dorobek wielkiego torunianina
Wreszcie Dom Kopernika zwiedzą niepełnosprawni. Od podwórza budynek zyska zewnętrzną windę. Także toalety zostaną przystosowane dla osób, które mają kłopoty z poruszaniem się.
Inaczej niż w planetarium
Czy turyści przyjdą oglądać Wielki Wybuch w Domu Kopernika, gdy wystarczy przejść kilka ulic, by znaleźć się w Planetarium?
- Trudno mówiąc o Koperniku nie poruszyć kwestii związanych z astronomią. Ale nasz przekaz nastawiony jest głównie na dorobek wielkiego torunianina - mówi dyrektor Rubnikowicz. - Staraliśmy się nie dublować propozycji Planetarium. Konsultowaliśmy się z twórczynią pierwszej wystawy w Domu Kopernika, panią Niną Mazurkiewicz, która aktywnie działa w fundacji prowadzącej Planetarium.
Cała inwestycja będzie kosztowała około 14 milionów złotych. Zostanie sfinansowana z programu „Toruńska Starówka - etap II” zasilanego przez Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego.