Wielka Brytania i Niemcy nie tracą na popularności. Wyjeżdżamy do pracy, bo za granicą płacą więcej

Czytaj dalej
Fot. Sylwia Dabrowa
Urszula Sobol

Wielka Brytania i Niemcy nie tracą na popularności. Wyjeżdżamy do pracy, bo za granicą płacą więcej

Urszula Sobol

Główny powód wyjazdów Polaków za granicę to praca lepiej wynagradzana niż w kraju. Wielka Brytania, Niemcy, Belgia i Irlandia wśród mieszkańców naszego regionu nie tracą na popularności.

O 10 proc., do 7,7 tys. zł, wzrosły w ubiegłym roku średnie pensje Polaków pracujących w krajach UE. Eksperci odradzają wyjazdy za pracą do Hiszpanii, Portugalii i Grecji. Tam ciężko o dobrze płatne zatrudnienie.

Największa fala emigracji miała miejsce zaraz po wejściu do Unii Europejskiej, później trochę się uspokoiło. Wiele osób, które choć raz spróbowały życia poza Polską, ponownie decyduje się na wyjazd za granicę.

- Właśnie teraz jest okres, kiedy ludzie myślą o takim wyjeździe, z którego wrócą na święta Bożego Narodzenia. Pierwszy boom wyjazdowy był na początku wakacji. Młodzi ludzie wyjechali i teraz wracają do kraju - opowiada Wojciech Woś, doradca EURES w Wojewódzkim Urzędzie Pracy w Rzeszowie. - Tak naprawdę wyjeżdżają osoby w różnym wieku, średnio mając 25-45 lat, chociaż nie mamy górnej granicy wieku.

- Jeżeli ktoś nie realizuje się tutaj, w kraju, a ma odpowiednie kompetencje, wykształcenie i doświadczenie, aby pracować za granicą, to jak najbardziej może wyjeżdżać. Praca za granicą ma wiele atutów. W zachodnich krajach są wyższe zarobki, niższe koszty utrzymania. To wszystko powoduje, że nadal spora część Polaków wyjeżdża, mimo że dzisiaj w Polsce mamy jeden z najniższych wskaźników bezrobocia w historii - mówi Dominik Łazarz, ekonomista WSIiZ w Rzeszowie. - Część Polaków wyjeżdża, gdyż podoba im się też styl życia i klimat społeczny w Niemczech czy w Wielkiej Brytanii.

W dalszej części tekstu przeczytasz m.in.:

"W Wielkiej Brytanii zarobić można nawet do 700 funtów na rękę za tydzień. Np. pracownik za 37 godzin (zwykła praca, bez nadgodzin) ma 350 funtów na rękę, za 60 godzin już 720 funtów. Mało kto zarabia poniżej 9 funtów na godzinę, czyli w przeliczeniu 45 zł/h. To bardzo dobre zarobki, w Polsce praktycznie nieosiągalne."

Pozostało jeszcze 69% treści.

Aby przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Trwa loteria mieszkaniowa Nowin!

  Wykup abonament dostępu do treści elektronicznych i weź udział w losowaniu fantastycznych nagród: mieszkania oraz gotówki!

  już od
  29,00
  /4 szanse
 • Płatność za artykuł

  Aby przeczytać ten artykuł, wyślij SMS o treści N24 na numer 7155 (1,23 zł z VAT) i aktywuj otrzymany kod.

  1,23 z VAT
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Urszula Sobol

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.nowiny24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.