Większość zagłębiowskich dworców to pamiątka po czasach świetności kolei [INTERAKTYWNA MAPA]

Czytaj dalej
Fot. Tomasz Szymczyk
Tomasz Szymczyk

Większość zagłębiowskich dworców to pamiątka po czasach świetności kolei [INTERAKTYWNA MAPA]

Tomasz Szymczyk

W połowie XIX wieku kolej stała się jednym z czynników dynamicznego rozwoju Zagłębia Dąbrowskiego. To właśnie z obszarów wzdłuż linii kolejowej - najpierw Drogi Żelaznej Warszawsko-Wiedeńskiej oddawanej do użytku między 1845 a 1848 rokiem (odnogę z Ząbkowic do Sosnowca otwarto w 1859 roku), a potem Drogi Żelaznej Iwanogrodzko-Dąbrowskiej z lat 80. XIX wieku pochodziła najczęściej siła robocza zasilająca miejscowe kopalnie i huty.

Dzisiaj kolej, jeśli chodzi o transport, ma wielu konkurentów, ale pozostały nam dworce, które są pamiątkami jej wspaniałych minionych czasów. Po styczniowej rozbiórce monumentalnego dworca w Strzemieszycach czy mniejszego w Kazimierzu Górniczym, w którym pewne ważne miejsce odwiedził niegdyś car Aleksander III warto poczynić refleksję i uratować dla przyszłych pokoleń to, co jeszcze zostało. A zostało wiele. Zobaczcie, zresztą, sami.

Mieszkanie za czytanie
Tomasz Szymczyk

Dziennikarz i redaktor Dziennika Zachodniego, aktualnie szef działu Śląsk. Piszę o najczęściej o kolei w województwie śląskim oraz historii Śląska i Zagłębia. Lubię spędzać aktywnie czas na rowerze lub na górskich szlakach. Jesienią obowiązkowy punkt tygodnia to grzybobranie. Zapraszam do kontaktu: t.szymczyk@dz.com.pl, twitter: @SzymczykT

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.