Większość nauczycieli chce w ramach protestu iść na chorobowe. Jak policjanci

Czytaj dalej
Fot. 123rf
Beata Terczyńska

Większość nauczycieli chce w ramach protestu iść na chorobowe. Jak policjanci

Beata Terczyńska

Na Podkarpaciu aż 38,5 proc. nauczycieli biorących udział w ankiecie ZNP opowiedziało się za strajkiem, jaki wcześniej przeprowadzili policjanci. Są gotowi pójść na L-4 przed maturami i innymi ważnymi szkolnymi egzaminami.

Przypomnijmy. Związek Nauczycielstwa Polskiego, który walczy o wyższe zarobki, na przełomie listopada i grudnia poprosił nauczycieli o wzięcie udziału w ankiecie na temat formy ewentualnego protestu. Znamy już wyniki tego sondażu.

- Wypowiedziało się 18 167 nauczycieli z województwa, zarówno związkowców, jak i osób nie należących do związku - podlicza Stanisław Kłak, prezes podkarpackiego okręgu ZNP. - To prawie 50 procent wszystkich pedagogów w regionie. Dla przykładu, tylko w Przemyślu udział w ankiecie wzięło około 1400 nauczycieli. W Rzeszowie porównywalnie.

Jakie są wyniki? Prezes podaje, że zbliżone do odpowiedzi w całym kraju. I tak, w regionie odpowiedź „chciałbym wziąć udział w akcji podobnej do protestu policjantów przed egzaminami i maturami” - zaznaczyło najwięcej, bo 38,5 proc. pedagogów. To pokazuje, jak bardzo są zdeterminowani, ale też, że widzą, iż taka forma jest obecnie najbardziej skuteczna. Pisaliśmy, że dziś z powodu niskich pensji nie tylko młodzi, ale nawet doświadczeni pedagodzy odchodzą z zawodu. Płace w szkołach nie są atrakcyjne, jeśli je zderzyć z zarobkami, jakie oferuje rynek pracy poza oświatą. Sławomir Broniarz, prezes ZNP wyliczał stawki minimalnego wynagrodzenia zasadniczego w szkołach. Dla nauczyciela stażysty to 1751 zł netto (czyli na rękę), kontraktowego - 1798 zł, mianowanego - 2033 zł, dyplomowanego - 2377 zł.

W dalszej części artykułu:

 • jakiego wzrostu wynagrodzeń żądają związkowcy?
 • jaki procent nauczycieli wyraziło niechęć do jakiegokolwiek protestowania?
 • ile zarabiają nauczyciele na Podkarpaciu?
Pozostało jeszcze 62% treści.

Aby przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Trwa loteria mieszkaniowa Nowin!

  Wykup abonament dostępu do treści elektronicznych i weź udział w losowaniu fantastycznych nagród: mieszkania oraz gotówki!

  już od
  29,00
  /4 szanse
 • Płatność za artykuł

  Aby przeczytać ten artykuł, wyślij SMS o treści N24 na numer 7155 (1,23 zł z VAT) i aktywuj otrzymany kod.

  1,23 z VAT
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Beata Terczyńska

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.nowiny24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.