Więcej atrakcji turystycznych w Bieszczadach. Są pieniądze

Czytaj dalej
Fot. Fot. Jerzy Zuba
ewg

Więcej atrakcji turystycznych w Bieszczadach. Są pieniądze

ewg

Samorządy z południowej części Podkarpacia dostaną pieniądze na projekty wspierające ochronę i rozwój dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego na polsko-słowackim pograniczu. Dotacje pozwolą na uatrakcyjnienie oferty dla turystów np. w Bieszczadach.

23,3 mln zł przeznaczył Komitet Monitorujący programu Interreg Poska-Słowacja na dofinansowanie 13 projektów konkursowych w woj. małopolskim, śląskim i podkarpackim. Na głównej liście znalazły się dwa z naszego regionu.

Rowerem po lasach

Projekt „Porta Rusica - z Połonin w Bieszczady” ma być realizowany przez powiat leski w partnerstwie ze słowackim leśnictwem z Ulič. Idea nawiązuje do historycznego traktu handlowego, który powstał w XIX wieku. Łączył Michalovce z Baligrodem, wiódł przez Przełęcz nad Roztokami do Roztok. Na najlepiej zachowanym odcinku widoczne są jeszcze osiągnięcia ówczesnej myśli technologicznej - przepusty, mostki, rogatki czy kilometrowe słupki.

Projekt zakłada wytyczenie i oznakowanie liczącego około 60 kilometrów szlaku rowerowego (z wykorzystaniem istniejących ścieżek), biegnącego przez województwo podkarpackie i kraj preszowski. Będą to głównie leśne ścieżki rowerowe, wzdłuż których powstaną wiaty i wieże widokowe. Rowerzyści będą mogli ściągnąć sobie bezpłatną aplikację z mapą ścieżek, z możliwością skanowania kodów, które zlokalizują miejsce, w którym się znajdują. Szlak będzie służył turystyce indywidualnej, ale nie tylko. Będą też na jego trasie organizowane rajdy rowerowe. Dotacja na realizację tego projektu wynosi prawie 1,6 mln euro.

Miniskansen kolejowy

„Otwieramy wrota Karpat” to propozycja dla turystów zainteresowanych atrakcjami Pogórza Karpackiego. Jego inicjatorem jest powiat bieszczadzki, a partnerami w realizacji zamysłu - gmina Zagórz oraz słowackie miasta Medzilaborce i Giraltovce (wszystkie te miejscowości łączy trasa kolejowa). Dofinansowanie dla projektu to blisko 2,1 mln euro. W jego ramach odnowione zostaną zapomniane obiekty dziedzictwa tego regionu - staną się atrakcją turystyczną i miejscem dla organizacji różnego typu imprez.

W Ustrzykach Dolnych, wokół starej rafinerii powstanie przestrzeń na potrzeby działań Bieszczadzkiego Centrum Dziedzictwa Kulturowego.

W Zagórzu, mieście szczycącym się od blisko półtora wieku kolejarskim rodowodem, urządzony zostanie Skwer Pamięci Obrońców Węzła Zagórskiego z 1918 roku. Będzie miał formę miniskansenu kolejowego.

- Wykorzystamy w nim nasze zabytki - „tekatkę”, czyli parową lokomotywę z 1955 roku, semafor ramienny, żurawia wodnego - mówi Jerzy Zuba, zagórzanin, pasjonat kolejnictwa i autor koncepcji miniskansenu.

W Medzilaborcach utworzone zostanie Muzeum I Wojny Światowej a w Giraltowach - Dom Słowacko - Polski.

Inni też mają szanse na wsparcie

Szanse na realizację dostały także - dzięki decyzji Ministra Inwestycji i Rozwoju o zwiększeniu budżetu programu Polska-Słowacja - projekty z listy rezerwowej. Na liście znalazło się 8 pomysłów samorządów i organizacji z Podkarpacia - m.in. podróż śladami karpackich kolejek wąskotorowych.

ewg

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.