Grażyna Kuźnik

Widmo szubienicy w Królewskiej Hucie

Sklep w Orzegowie, lata międzywojenne Fot. arc Sklep w Orzegowie, lata międzywojenne
Grażyna Kuźnik

Pierwszy w międzywojennej Polsce sąd doraźny skazuje młodego Ślązaka na karę śmierci.

Pierwszy w międzywojennej Polsce sąd doraźny skazuje młodego Ślązaka na karę smierci.

Kupiec Władysław Gryc z Orzegowa bez obaw otwiera drzwi, gdy słyszy pukanie do drzwi mieszkania. Jest zamożny, ale i postawny; bez trudu daje sobie radę ze złodziejaszkami, którzy czasem próbują zwędzić coś ze sklepu. Tego wieczoru nie spodziewa się jednak żadnych nieproszonych gości; jaki rabuś śmiałby pukać do domu szanowanego obywatela Orzegowa. Ale na progu stoją trzej młodzi mężczyźni i celują do niego z broni.

Żądają wszystkich pieniędzy, jakie kupiec może im dać. Gryc nie wierzy własnym oczom. Bez trudu obezwładnia jednego z nich, napastnik ląduje na ziemi. To Bernard Ittner, początkujący złodziej z Rudy. Powie później w sądzie, że przybity nędzą wpadł pewnego dnia na pomysł, że „u Gryca są zawsze pieniądze i myślał, że kilka tysięcy złotych łatwo schowa do kieszeni”. Ale tylko obrywa w nos, podbitą ręką strzela sobie w dłoń. Wrzeszczy z bólu i strachu, Gryc trzyma go pod nogą.

Pozostało jeszcze 78% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Grażyna Kuźnik

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.