Pośród wielu śladów przeszłości cmentarze zajmują jedno z najważniejszych miejsc świadomości narodowej: Pomniki nagrobne, zabytki sztuki sepulkralnej, inskrypcje, rozplanowanie, kaplice, monumenty i inne elementy tworzące „miasta umarłych” stanowiły i wciąż stanowią fundamentalne źródła do badań nad minionymi dawno i niedawno epokami oraz nad ludźmi, ich kulturą i obyczajowością.
Budują poczucie wspólnoty odczuwanej zwłaszcza w lokalnych społecznościach. Chociaż poznaliśmy już historię białostockiego cmentarza farnego nie chciałbym zamykać tego tematu, warto bowiem poświęcić nieco miejsca znanym i mniej znanym zmarłym białostoczanom, pochowanym na tym cmentarzu.
Chciałbym zacząć od postaci mniej oczywistej, mało znanej, ale jednak mającej swoje poczesne miejsce w historii Białegostoku - Stanisława Kostki Władysława Wiśniewskiego, pełniącego w ostatnich latach zaboru rosyjskiego funkcję prezydenta i wiceprezydenta miasta. Nagrobki przedstawicieli rodziny Wiśniewskich zachowały się w 1 kwaterze cmentarza farnego.
W dalszej części artykułu dowiesz się m.in.:
- Co wiadomo o wczesnych latach zycia Wiśniewskiego?
- Jak wyglądała jego kariera polityczna?
Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.
-
Prenumerata cyfrowa
Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.
już od
3,69 ZŁ /dzień