Węgierski piechur przez ponad 100 lat spoczywał w ziemi uprawnej na polu w Hnatkowicach koło Przemyśla [ZDJĘCIA, WIDEO]

Czytaj dalej
Fot. Norbert Ziętal
Norbert Ziętal

Węgierski piechur przez ponad 100 lat spoczywał w ziemi uprawnej na polu w Hnatkowicach koło Przemyśla [ZDJĘCIA, WIDEO]

Norbert Ziętal

Węgierski żołnierz, piechur, zginął najprawdopodobniej w 1914 lub 1915 roku. Przez ponad 100 lat jego szczątki leżały w ziemi, na polu uprawnym w Hnatkowicach koło Przemyśla. Wkrótce odbędzie się jego uroczysty pogrzeb.

Pomiędzy Orłami i Hnatkowicami, w powiecie przemyskim, rozciągają się rozlegle pola na wzgórzach. Doskonale widać stąd całą okolicę, główne drogi, linię kolejową. To miejsce wprost idealne do artyleryjskiego ataku na Przemyśl i okolice. Wiedziano to już ponad 100 lat temu. Znajdowały się tutaj pozycje Na Górach. Niedaleko stąd znajduje się Fort XI Duńkowiczki, jeden z głównych w Twierdzy Przemyśl.

Miejsce ważne strategicznie podczas I wojny światowej

- O te pozycje w czasie I wojny światowej toczyły się ciężkie walki, pomiędzy Rosjanami i armią Austro-Węgier - wyjaśnia Mirosław Majkowski, prezes Przemyskiego Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej „X D.O.K.”.

Dzisiaj jesteśmy tutaj z innego powodu, jednak ściśle związanego z I wojną.

Tydzień temu, w piątek, do Majkowskiego zadzwonił mężczyzna. Nie przedstawił się, numer wziął z Internetu. Powiedział, że wie, że Majkowski jest prezesem PSRH, a w 2015 roku właśnie to stowarzyszenie ekshumowało i uroczyście pochowało pięciu Rosjan, poległych w walkach o Twierdzę Przemyśl.

Faktycznie, jesienią 2015 r. na leśnym cmentarzu w Bełwinie odbył się pochówek pięciu rosyjskich żołnierzy.

- Ten pan mówił, że spacerując w okolicach Hnatkowic natrafił na ludzkie kości wystające z wyoranej ziemi. Znalazł też klamrę od wojskowego pasa. Po wyczyszczeniu okazało się, że jest na niej dawny herb węgierski - opowiada pan Mirosław.

Dzwoniący mężczyzna był bardzo ostrożny. Opowiedział, że oznaczy miejsce, gdzie natchnął się na kości i na miedzy, w trawie, ukryje klamrę. I faktycznie tam była.

W dalszej części przeczytasz:

 • co, oprócz ludzkich szczątków, znaleziono w wykopie 
 • o czym mogło świadczyć ułożenie szczątków żołnierza
 • co wiemy o ciężkich walkach, które podczas I wojny światowej toczyły się na tym terenie
Pozostało jeszcze 77% treści.

Aby przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Trwa loteria mieszkaniowa Nowin!

  Wykup abonament dostępu do treści elektronicznych i weź udział w losowaniu fantastycznych nagród: mieszkania oraz gotówki!

  już od
  29,00
  /4 szanse
 • Płatność za artykuł

  Aby przeczytać ten artykuł, wyślij SMS o treści N24 na numer 7155 (1,23 zł z VAT) i aktywuj otrzymany kod.

  1,23 z VAT
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Norbert Ziętal

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.nowiny24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.