Ważne zmiany w podatkach. Od nowego roku każdy z nas musi mieć swój mikrorachunek

Czytaj dalej
Fot. Pixabay
Norbert Ziętal

Ważne zmiany w podatkach. Od nowego roku każdy z nas musi mieć swój mikrorachunek

Norbert Ziętal

Od nowego roku każdy podatnik będzie musiał mieć indywidualny rachunek podatkowy. Chodzi o tzw. mikrorachunek podatkowy. Jest to bezpłatne i łatwiejsze w obłudze rozwiązanie przygotowane przez służby skarbowe.

Każdy z nas będzie miał swój własny mikrorachunek, na który będą wpływać podatki PIT, CIT i VAT. Ponadto ewentualne odsetki za zwłokę, zaległości podatkowe, dopłaty, koszty upomnień. Dotychczasowe rachunki dla PIT, CIT i VAT będą aktywne tylko do końca obecnego roku.

Co zrobić, aby zdobyć numer mikrorachunku? Sprawa jest prosta. Można wygenerować go na stronie internetowej podatki.gov.pl. Podatnicy, którzy nie prowadzą działalności gospodarczej lub nie są zarejestrowanymi płatnikami VAT, podają swój numer PESEL. Osoby, które prowadzą działalność gospodarczą lub są podatnikami VAT albo są płatnikami podatków, składek na ubezpieczenie społeczne lub zdrowotne, podają swój numer NIP. Numer swojego mikrorachunku można sprawdzać wielokrotnie. Osoby niemające dostępu do Internetu numer mogą sprawdzić w dowolnym urzędzie skarbowym. Wygenerowanie i prowadzenie mikrorachunku jest bezpłatne.

- Mikrorachunek to nowe uproszczenie przygotowane przez Ministerstwo Finansów i Krajową Administrację Skarbową — mówi mł. asp. Edyta Chabowska, rzecznik Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie.

KAS przestrzega przed możliwymi oszustwami związanymi z mikrorachunkami. Przestępcy na różne sposoby mogą nam dostarczyć fałszywy numer konta.

- Nie korzystaj z żadnych innych stron internetowych (niż podatki.gov.pl) lub numerów otrzymanych e-mailem, lub SMS-em - ostrzega KAS.

Wypłaty nadpłat podatku PIT będą wykonywane w dotychczasowy sposób, np. na nasz normalny numer konta bankowego lub pocztą.
Mikrorachunek będzie służył tylko do wpłat związanych z podatkami PIT, CIT i VAT. Inne podatki trzeba będzie wpłacać tak, jak dotychczas, na rachunki urzędów skarbowych.

KAS zapewnia, że dzięki mikrorachunkowi podatkowemu:

Więcej informacji na temat mikrorachunku podatkowego znajdziesz na stronie podatki.gov.pl.

Norbert Ziętal

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.