Waloryzacja rent i emerytur. O ile wzrosną emerytury i renty w 2018 roku [PORADNIK]
Jak już wspomnieliśmy, tegoroczna procentowa podwyżka emerytur i rent, wynikająca z ustawowej waloryzacji, będzie na poziomie 2,98 procent. O ile wtedy (czyli od 1 marca br.) wzrosną najniższe gwarantowane świadczenia i dodatki do emerytur oraz rent?
Zacznijmy od tego, czym są najniższe, gwarantowane świadczenia. W przypadku emerytur są to świadczenia należne osobom, które nie zdołały zgromadzić na tyle wysokiego kapitału składkowego, aby zapewnić sobie comiesięczną wypłatę świadczenia na najniższym poziomie. Aby otrzymać minimalną emeryturę, trzeba jednak spełnić jeden warunek: mieć za sobą odpowiednio długi staż pracy.
Dobra wiadomość jest taka, że od 1 października ubiegłego roku, wraz z obniżeniem wieku emerytalnego do 60 (kobiety) i 65 lat (mężczyźni), łatwiej można dostać gwarantowaną przez państwo emeryturę minimalną. Kiedy bowiem podniesiono wiek emerytalny do 67 lat, jednocześnie zaostrzono kryteria uprawniające do otrzymywania emerytury minimalnej. Ustalono, że w 2016 roku kobieta, aby mogła ubiegać się o najniższą emeryturę, będzie musiała udowodnić 22 lata stażu, zaś mężczyzna - 25 lat. Od 2022 roku miało to być 25 lat dla obu płci. Po ubiegłorocznym obniżeniu wieku emerytalnego kobieta musi udowodnić już tylko 20 lat stażu. U mężczyzn nic się nie zmieniło - obowiązuje granica wieku i staż 25 lat.
Do stażu liczą się okresy składkowe, gdy pracowaliśmy, zaś od naszej pensji odprowadzane były na konto w ZUS składki, oraz okresy nieskładkowe, na przykład:
okres pobierania zasiłku chorobowego lub opiekuńczego,
okres pobierania świadczenia rehabilitacyjnego,
okres studiów,
okres sprawowania opieki pielęgnacyjnej nad inwalidą wojennym.
Obowiązuje tu ważna zasada: okresy nieskładkowe nie mogą przekroczyć jednej trzeciej okresów składkowych.
Przykład
Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.
-
Prenumerata cyfrowa
Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.
już od
3,69 ZŁ /dzień