Walka o pomnik w Rzeszowie trwa. Mieszkańcy chcą go ratować. Co na to bernardyni?

Czytaj dalej
Fot. Krzysztof Łokaj
Bartosz Gubernat

Walka o pomnik w Rzeszowie trwa. Mieszkańcy chcą go ratować. Co na to bernardyni?

Bartosz Gubernat

Mieszkańcy regionu nie ustają w walce o zachowanie Pomnika Walk Rewolucyjnych, który - jak uważa przeważająca większość - jest symbolem miasta. Pole do kompromisu jest duże. Duże są też możliwości zmian, które proponują rzeszowianie.

Stojący na działce w samym centrum Rzeszowa pomnik jest własnością ojców bernardynów. Nieruchomość wraz z monumentem odzyskali w 2006 roku, kiedy to rada miasta zdecydowała się oddać im działkę, odebraną przed laty przez komunistów. Większość uzyskanego w ten sposób terenu przeznaczyli na budowę ogrodów i podziemnego parkingu. Część z pomnikiem pozostawili w niezmienionym kształcie. Chociaż nigdy oficjalnie tego nie zapowiedzieli, od lat spekuluje się, że chcieliby pomnik zburzyć, odsłaniając tym samym swoje sanktuarium. W świetle zapisów ustawy dekomunizacyjnej, tym razem ten plan jest bliższy realizacji, niż kiedykolwiek wcześniej. Instytut Pamięci Narodowej wydał już w tej sprawie stanowisko, które brzmi jak wyrok na symbol miasta. Mieszkańcy w walce o jego zachowanie jednak się nie poddają.

To dzieło sztuki i część historii miasta

Happening, który pod pomnikiem niedawno zorganizowali jego obrońcy, mimo kiepskiej pogody przyciągnął kilkuset mieszkańców.

- Jesteśmy w wielkim szoku, że tylu was dziś tutaj przyszło. Dziękujemy, że daliście odpowiedź na to, że chcemy, aby ten piękny pomnik w przestrzeni publicznej został. Pokazujemy, że rzeszowianie to pozytywni, weseli, radośni ludzie, którzy potrafią robić taki hałas, jak wy dzisiaj - dziękował przybyłym Konrad Fijołek, wiceprzewodniczący Rady Miasta Rzeszowa, organizator wydarzenia.

W dalszej części przeczytasz:

 • jakiego ukrytego symbolu związanego z postacią chłopa na pomniku dopatrują się niektórzy mieszkańcy
 • pomnik w kształcie kobiecych narządów? Jaka propozycję na nową nazwę pomnika ma mieszkaniec Dębicy 
 • bernardyni - właściciele terenu, na którym stoi pomnik, przerywają milczenie. Co sądzą na temat przyszłości monumentu?
Pozostało jeszcze 75% treści.

Aby przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Trwa loteria mieszkaniowa Nowin!

  Wykup abonament dostępu do treści elektronicznych i weź udział w losowaniu fantastycznych nagród: mieszkania oraz gotówki!

  już od
  29,00
  /4 szanse
 • Płatność za artykuł

  Aby przeczytać ten artykuł, wyślij SMS o treści N24 na numer 7155 (1,23 zł z VAT) i aktywuj otrzymany kod.

  1,23 z VAT
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Bartosz Gubernat

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.nowiny24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.