Walerian Żak, pilot z Rzeszowszczyzny, który walczył w Dywizjonie 303

Czytaj dalej
Fot. ARCHIWUM PRAYWATNE
Andrzej Plęs

Walerian Żak, pilot z Rzeszowszczyzny, który walczył w Dywizjonie 303

Andrzej Plęs

Zestrzelony podczas bitwy o Anglię polski pilot RAF katapultuje się z płonącego hurricane’a, ciężko poparzony ląduje na spadochronie w okolicach Oxshott. Przypadkiem odnajduje go brytyjska pielęgniarka, transportuje do szpitala, opiekuje się pacjentem. Po wojnie zostają małżeństwem, żyją długo o szczęśliwie. Nie, to nie jest polska wersja „Angielskiego pacjenta”. To wydarzyło się naprawdę Walerianowi Żakowi. To i znacznie więcej.

Nie był jedynym pilotem RAF z Rzeszowszczyzny, który bił się o Anglię w słynnym Dywizjonie 303, a przez chwilę był nawet dowódcą tej formacji. Nie był jedynym, którego powojenny obrót spraw w Polsce pozbawił możliwości powrotu do ojczyzny. Życiorys majora Waleriana Żaka to gotowy materiał do filmu. Wojennego, sensacyjnego, dramatu, melodramatu, przygodowego.

Film wojenny

Urodził się jeszcze za cesarza Franza Josepha w galicyjskiej Bóbrce Kańczuckiej, w ubogiej chłopskiej rodzinie. Rodzice mieli dość jasności w głowach, by wybrać dla potomka drogę życia. Wybór był niewielki: uboga przyszłość na spłachetku ziemi, albo wykształcenie. Posłali Waleriana do szkół. Podstawówka, gimnazjum, liceum w Jarosławiu, matura - potwierdziły, że chłopak do wyższych niż małorolna przyszłość rzeczy jest stworzony. Wówczas jeszcze nawet on sam nie przypuszczał, że tak wysokich, jak niebo. Po maturze wyjazd do stolicy, wybrał przyszłość w wojsku, bo II Rzeczpospolita bardzo potrzebowała i ceniła żołnierza, a Walerian potrzebował przyszłości. Zaczął od Szkoły Podchorążych Piechoty, by skończyć w Szkole Podchorążych Lotnictwa w Dęblinie. Wtedy jeszcze nie miał pojęcia, że jego koledzy z dęblińskiej szkoły - Zdzisław Henneberg, Witold Paszkiewicz, Wacław Łapkowski czy Antoni Głowacki, będą też jego kolegami w osławionym Dywizjonie 303.

W dalszej części przeczytasz:

 • jak porucznik Żak trafił do Dywizjonu 303
 • jakie mial dokonania
 • w jakich dramatycznych okolicznościach poznał swoją przyszłą żonę
 • dlaczego zdecydował się nie wracać do kraju
Pozostało jeszcze 81% treści.

Aby przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Trwa loteria mieszkaniowa Nowin!

  Wykup abonament dostępu do treści elektronicznych i weź udział w losowaniu fantastycznych nagród: mieszkania oraz gotówki!

  już od
  29,00
  /4 szanse
 • Płatność za artykuł

  Aby przeczytać ten artykuł, wyślij SMS o treści N24 na numer 7155 (1,23 zł z VAT) i aktywuj otrzymany kod.

  1,23 z VAT
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Andrzej Plęs

Komentarze

1
Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Jacek T

Witam dziękuję za ten artykuł to jest bratanek mojego dziadka słyszałem o nim ale nigdy nie znałem dokładnie jego historii i nie widziałem nawet jego zdjęcia

plus.nowiny24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.