Program plenerowych koncertów, spektakli oraz seansów filmowych, jakie tego lata odbędą się choćby w ramach cyklów #NaFalach i #NaWolnym zapowiada się imponująco! Co w tym roku przygotowało dla nas Miasto Poznań?
Kulturalne wydarzenia pod chmurką zawsze cieszyły się dużą popularnością wśród mieszkańców Poznania. Tłumów można spodziewać się również podczas nadchodzących koncertów w ramach wakacyjnego cyklu #NaFalach, będącego nową odsłoną Maltańskiej Sceny Muzycznej.
Podobnie jak w ubiegłym roku, dziesięć bezpłatnych koncertów popularnych wykonawców będzie odbywać się przez całe lato na scenie przy Trybunach Ziemnych Toru Regatowego Malta nad Jeziorem Maltańskim, a także na plaży miejskiej nad Jeziorem Strzeszyńskim. W tym roku posłuchamy na żywo wielu gwiazd, takich jak przebojowa piosenkarka pop Natalia Nykiel, mistrz nadwiślańskiego reggae Kamil Bednarek czy rockowa grupa Happysad.
Kultura w samym sercu Poznania
Bardzo ciekawie zapowiada się też harmonogram teatralnych, filmowych i muzycznych wydarzeń w ramach projektu #NaWolnym, które tradycyjnie odbędą się na Wolnym Dziedzińcu Urzędu Miasta Poznania. Jak podkreśla Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania, po czterech latach cykl ten bardzo mocno wpisał się w świadomość poznaniaków. - Każdego sezonu przez Wolny Dziedziniec przewijają się tysiące mieszkańców miasta. To dowód na to, że tego typu wydarzenia są niezwykle potrzebne. Kultura musi wychodzić do ludzi - twierdzi Solarski.
Tym razem dla mieszkańców Poznania wystąpią wybitni aktorzy teatralni, tacy jak Jan Peszek czy Krystyna Janda, a także zagrają bardzo ciekawe zespoły, spośród których warto wyróżnić choćby Mikromusic i Wczasy. Nie zabraknie też pokazów interesujących filmów, które tym razem zostały podzielona na dwa oddzielne cykle: „Amerykańskie przedmieścia” oraz „Pół człowiek, pół legenda”.
Bilety to konieczność!
Dotychczas imprezy w ramach #NaWolnym były bezpłatne, jednak w tym roku Miasto Poznań zmuszone jest do wprowadzenia minimalnych opłat. Powodem są zmiany w rozliczaniu podatku VAT, które zostały uchwalone przez parlament. Po ich wprowadzeniu, instytucje kultury traktowane są jak przedsiębiorcy. W sytuacji, kiedy organizują bezpłatne wydarzenie, tracą dodatkowo 23 proc. podatku, którego nie mogą odzyskać. Tym samym podczas tegorocznej edycji projektu obowiązują symboliczne bilety. To pozwoli odzyskać VAT, a zaoszczędzoną sumę przeznaczyć na kolejne imprezy kulturalne.