Wakacje to nie przerwa od diety - mówi specjalistka
- Na wakacjach też można jeść zdrowo. Tylko trzeba chcieć - zapewnia dr n. med. Agnieszka Jarosz z Instytutu Żywności i Żywienia
Gdy jesteśmy u siebie, w domu, na miejscu, w ciągu roku, łatwo pilnować diety i nawyków żywieniowych. Na wakacyjnym wyjeździe da się tę dyscyplinę utrzymać?
Jeśli ktoś chce, da radę. Można też twórczo rozwinąć dietę. Np. podczas wypoczynku nad morzem śródziemnym podpatrzeć co, jak i kiedy jedzą miejscowi. Przejąć kilka zdrowych nawyków.
A jakie błędy wyjazdowe popełniają Polacy?
Nie generalizować, ale błędem jest na pewno zabieranie konserw i żywności wysokoprzetworzonej. I to nie jako jedzenia „ratunkowego”, ale jako podstawy posiłków na cały pobyt.
Gofra można zjeść?
W świeżym gofrze nie ma nic złego. Jednak jedzony codziennie, do tego z bitą śmietaną i sztucznymi sosami, na pewno nam się nie przysłuży.
Lody?
Jeśli już, to polecam sorbety i lody świeżo robione. I też z umiarem.
To co najlepiej jeść?
Świeże, regionalne produkty. Moja ulubiona podstawa to trio: warzywa, ryby i owoce. Można je dostać wszędzie, prawda? Korzystajmy z nich.
Żywieniowa rada dla wyjeżdżających do egzotycznych krajów?
Ostrożność. W egzotycznych krajach naprawdę jest odmienna flora bakteryjna. Wystarczy jeden smakołyk by dopadły nas nieprzyjemności trawienne. Trzymajmy się więc posiłków podawanych w hotelu. Odradzałabym kosztować smakołyków oferowanych przez ulicznych sprzedawców. Jak woda – to butelkowana.
Naukowcy każdego roku coraz głośniej biją na alarm w kwestii diety Polaków. Tyjemy na potęgę, tyją nasze dzieci…
… to smutny fakt. Pamiętam badania z lat 60., widzę te nowe. Jasno z nich wynika, że rodzice przenoszą na dzieci swoje nawyki żywieniowe. Błędy - niestety - też. Skąd maluch ma czerpać dobre wzorce, jeśli nie z domu? To co sami jemy i co podajemy dzieciom one będą potem jeść i podawać swoim. Ktoś po prostu musi zacząć dobrą drogę. Powoli chyba już się to dzieje. Żywieniowa świadomość Polaków rośnie z każdym rokiem.
Spotkanie z bibliotece
Eksperci z Instytutu Żywności i Żywienia gościli w piątek w Gorzowie przy okazji konferencji popularno-naukowej poświęconej tematyce „Zdrowe żywienie w profilaktyce chorób cywilizacyjnych. Fakty i mity dotyczące suplementacji diety”.
Fachowcy przedstawiali wyniki najnowszych badań i wskazywali, czy i jakie suplementy w jakich chorobach są pożądane, a kiedy mogą zaszkodzić.