W Zielonej Górze powstanie park pod gwiazdami?
Jak ma wyglądać nowy park wokół Wieży Braniborskiej? O tym mają zdecydować mieszkańcy m.in. na pikniku z atrakcjami.
Wokół Wieży Braniborskiej ma powstać „Park pod Gwiazdami”. Na taki pomysł wpadła grupa osób, związana ze środowiskiem astronomicznym oraz aktywnie wspierających projekty obywatelskie w Zielonej Górze.
Jak informuje Magdalena Szkudlarek, chodzi o stworzenie planu zagospodarowania tego terenu, aby służył on wszystkim mieszkańcom, a nawet stał się jedną z głównych atrakcji turystycznych oraz wizytówką miasta.
Teren ten na oku miało już wielu
Bo atrakcyjny i dobrze zagospodarowany mógłby służyć wszystkim mieszkańcom. Architekt Paweł Gołębiowski przygotował swego czasu koncepcję. O przywróceniu temu miejscu dawnego, aczkolwiek nowoczesnego blasku myśleli intensywnie młodzi doktoranci i doktorzy Instytutu Astronomii Uniwersytetu Zielonogórskiego. Szukali rozwiązań i możliwych do zdobycia funduszy. A gdy przy niedalekiej ulicy Chmielnej odbyły się pierwsze w mieście warsztaty metodą bottom up, od razu pomyśleli: To jest to! Czyli mieszkańcy mają pomysły, ale nie znają przepisów. Urzędnik je zna, a nie wie, jakie są marzenia ludzie. Te warsztaty pomogą im się spotkać!
Nic więc dziwnego, że młodzi naukowcy zwrócili się do pomysłodawczyni duńskiej metody bottom up w Zielonej Górze dr Agnieszki Opalińskiej.
- Od dwóch miesięcy pracujemy w grupie roboczej, by projekt rozpocząć piknikiem przy Wieży Braniborskiej. Zaplanowaliśmy go na 2 kwietnia - opowiada A. Opalińska, która poprowadzi wspomniane warsztaty, będące takim nowoczesnym sposobem konsultacji społecznych.
Powstanie ściana pomysłów ze starymi zdjęciami wieży, fotografiami gwiazd z tego obserwatorium, wykonanymi przez młodych astronomów, a także prace uczniów i przedszkolaków na temat, jak wyobrażają sobie teren wokół wieży.
- Szanujemy tradycję i potencjał tego miejsca, ale chcemy dać mu nowe życie. By funkcjonowało ono jako punkt edukacyjny. Niedaleko są dwie szkoły podstawowe, przedszkole - podkreśla A. Opalińska. - Park edukacji ma służyć nie tylko im jako miejsce zajęć z astronomii i fizyki. Może powstanie klasa na zewnątrz?
W drugiej części warsztatów pod hasłem „Sztafeta pomysłów” pewnie nie zabraknie zgłoszeń. Podzielić się swoimi sugestiami będziemy mogli 2 kwietnia od godz. 16.00. W wydarzenie to zaangażowało się wiele ośrodków i instytucji, dzięki temu dzień będzie pełen atrakcji: występy dzieci z podstawówek i przedszkola, czytanie bajek dla dzieci, warsztaty, kameralny koncert, wykład popularnonaukowy połączony z pokazem nieba, stoisko ZKF Ad Astra, Centrum Keplera, Centrum Przyrodniczego...
- I to mi się podoba - zauważa Tomasz Janczarski.