W Zielonej Górze powstanie park pod gwiazdami?

Czytaj dalej
Fot. Mariusz Kapała
Leszek Kalinowski

W Zielonej Górze powstanie park pod gwiazdami?

Leszek Kalinowski

Jak ma wyglądać nowy park wokół Wieży Braniborskiej? O tym mają zdecydować mieszkańcy m.in. na pikniku z atrakcjami.

Wokół Wieży Braniborskiej ma powstać „Park pod Gwiazdami”. Na taki pomysł wpadła grupa osób, związana ze środowiskiem astronomicznym oraz aktywnie wspierających projekty obywatelskie w Zielonej Górze.

Jak informuje Magdalena Szkudlarek, chodzi o stworzenie planu zagospodarowania tego terenu, aby służył on wszystkim mieszkańcom, a nawet stał się jedną z głównych atrakcji turystycznych oraz wizytówką miasta.

Teren ten na oku miało już wielu

Bo atrakcyjny i dobrze zagospodarowany mógłby służyć wszystkim mieszkańcom. Architekt Paweł Gołębiowski przygotował swego czasu koncepcję. O przywróceniu temu miejscu dawnego, aczkolwiek nowoczesnego blasku myśleli intensywnie młodzi doktoranci i doktorzy Instytutu Astronomii Uniwersytetu Zielonogórskiego. Szukali rozwiązań i możliwych do zdobycia funduszy. A gdy przy niedalekiej ulicy Chmielnej odbyły się pierwsze w mieście warsztaty metodą bottom up, od razu pomyśleli: To jest to! Czyli mieszkańcy mają pomysły, ale nie znają przepisów. Urzędnik je zna, a nie wie, jakie są marzenia ludzie. Te warsztaty pomogą im się spotkać!

Nic więc dziwnego, że młodzi naukowcy zwrócili się do pomysłodawczyni duńskiej metody bottom up w Zielonej Górze dr Agnieszki Opalińskiej.

- Od dwóch miesięcy pracujemy w grupie roboczej, by projekt rozpocząć piknikiem przy Wieży Braniborskiej. Zaplanowaliśmy go na 2 kwietnia - opowiada A. Opalińska, która poprowadzi wspomniane warsztaty, będące takim nowoczesnym sposobem konsultacji społecznych.

Powstanie ściana pomysłów ze starymi zdjęciami wieży, fotografiami gwiazd z tego obserwatorium, wykonanymi przez młodych astronomów, a także prace uczniów i przedszkolaków na temat, jak wyobrażają sobie teren wokół wieży.

- Szanujemy tradycję i potencjał tego miejsca, ale chcemy dać mu nowe życie. By funkcjonowało ono jako punkt edukacyjny. Niedaleko są dwie szkoły podstawowe, przedszkole - podkreśla A. Opalińska. - Park edukacji ma służyć nie tylko im jako miejsce zajęć z astronomii i fizyki. Może powstanie klasa na zewnątrz?

- Cieszę się, że wreszcie ten zakątek wypięknieje. Mieszkam tu niedaleko - mówi Joanna Kołaczyńska z psem Tofikiem.
Mariusz Kapała - Cieszę się, że wreszcie ten zakątek wypięknieje. Mieszkam tu niedaleko - mówi Joanna Kołaczyńska z psem Tofikiem.

W drugiej części warsztatów pod hasłem „Sztafeta pomysłów” pewnie nie zabraknie zgłoszeń. Podzielić się swoimi sugestiami będziemy mogli 2 kwietnia od godz. 16.00. W wydarzenie to zaangażowało się wiele ośrodków i instytucji, dzięki temu dzień będzie pełen atrakcji: występy dzieci z podstawówek i przedszkola, czytanie bajek dla dzieci, warsztaty, kameralny koncert, wykład popularnonaukowy połączony z pokazem nieba, stoisko ZKF Ad Astra, Centrum Keplera, Centrum Przyrodniczego...
- I to mi się podoba - zauważa Tomasz Janczarski.

Leszek Kalinowski

Jestem dziennikarzem działu informacyjnego. W "Gazecie Lubuskiej" pracuję od 1991 roku. Najczęściej poruszam tematy związane z Zieloną Górą i oświatą (przez lata prowadziłem strony dla młodzieży "Alfowe bajerowanie" - pozdrawiam wszystkich Alfowiczów rozsianych dziś po świecie). Z wykształcenia jestem magistrem filologii polskiej. Ukończyłem też dziennikarstwo oraz logopedię, a także podyplomowe studia "Praktyczne aspekty pozyskiwania funduszy unijnych".


Dziś zajmuje sie sprawami, dotyczącymi Zielonej Góry i regionu, zwłaszcza interesuja mnie tematy, związane z: 


- budową Centrum Zdrowia Matki i Dziecka, 


https://gazetalubuska.pl/jak-zmienia-sie-centrum-zdrowia-matki-i-dziecka-w-zielonej-gorze-kiedy-zakonczenie-prac/ar/c1-14995845


- rozwojem Uniwersytetu Zielonogórskiego, w tym m.in, medycyny, 


https://gazetalubuska.pl/zielona-gora-mistrzostwa-polski-w-szyciu-chirurgicznym-studentow-medycyny-zdjecia-wideo/ar/c1-14620323


- rozbudową Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze, 


https://gazetalubuska.pl/ale-sie-dzieje-w-szpitalu-uniwersyteckim-zobacz-jak-sie-zmieniaja-rozne-obiekty/ar/c14-15111792


- inwestycjami oświatowymi i poziomem nauczania w szkołach, 


https://gazetalubuska.pl/egzamin-osmoklasisty-z-jezyka-polskiego-za-nami-zobacz-jak-bylo/ar/c5-15028564


- komunikacją miejską i elektrycznymi autobusami. 


https://gazetalubuska.pl/zobacz-jak-zmienia-sie-centrum-przesiadkowe-zdjecia/ga/13729844/zd/32684686


W wolnej chwili lubię popływać, jeździć na rowerze, obejrzeć spektakl teatralny, posłuchać koncertu, zwiedzać mało znane miejsca, poznawać nowych ludzi, od których czerpię wiele pozytwynej energii. 


 

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.