W Zarzeczu koło Boguchwały jest szkoła, jest dyrektor, tylko... nie ma uczniów

Czytaj dalej
Fot. polska press
Andrzej Plęs

W Zarzeczu koło Boguchwały jest szkoła, jest dyrektor, tylko... nie ma uczniów

Andrzej Plęs

Od dwóch lat Szkoła Podstawowa w Zarzeczu (gm. Boguchwała) nie ma dzieci, nie ma nauczycieli, ale ma dyrektorkę. A dyrektorka ma dyrektorską pensję.

- W dobie, gdzie małe szkoły się zamyka, a nauczycieli zwalnia, to już nawet nie jest komiczne

- komentuje czytelnik, który alarmujący nas o sytuacji Czytelnik.

- Nie ma naboru, bo nie ma chętnych dzieci. A szkoła nie została zlikwidowana, bo dotychczas nie godziła się na to lokalna społeczność - wyjaśnia Wiesław Kąkol, burmistrz Boguchwały. -

Szkołę w Zarzeczu wykończyła demografia i… remont mostu na Wisłoku

Pierwotnie sześcioklasową przekwalifikowano - z braku dostatecznej liczby uczniów - na czteroklasową. Troje - czworo nowonarodzonych rocznie w sołectwie nie gwarantowało szkole przetrwania, ale jeszcze przed kilku laty trwała, bo do zarzeckiej szkoły uczęszczało sporo dzieci z nieodległych Siedlisk (gm. Lubenia). Wystarczyło, by stworzyć pięcio-siedmioosobowe klasy.

Od kiedy rozpoczęto remont mostu na Wisłoku, łączącego Zarzecze z Siedliskami, siedliskie dzieci nie miały jak dostać się na zajęcia i musiały poszukać sobie nowej szkoły, zaś uczniowie z Zarzecza dowożone były na lekcje bezpłatnym dla mieszkańców gminnym transportem do odległego o półtora kilometra Lutoryża. Wraz z opieką świetlicową po lekacjach.

- To był gwóźdź do trumny dla tej szkoły - mówi burmistrz Kąkol.

Na zebraniu wiejskim przed dwoma laty lokalna społeczność stanowczo sprzeciwiła się jednak likwidacji placówki, choć dzieci już w niej nie było, a tutejszych nauczycieli zatrudniły inne szkoły. Władze miasta nie odważyły się przeciwstawić woli ludu, więc nie zdecydowano o likwidacji. Na stanowisku pozostała tylko pani dyrektor i tak jest od dwóch lat.

W dalszej części przeczytasz:

 • Uczniów nie ma, ale dyrektor szkoły jest. Dlaczego?
 • Jak długo jeszcze szkoła widmo będzie istnieć
 • Co mogłoby powstać w budynku po szkole
 • Co o szkole w Zarzeczu sądzi sołtys
Pozostało jeszcze 58% treści.

Aby przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Trwa loteria mieszkaniowa Nowin!

  Wykup abonament dostępu do treści elektronicznych i weź udział w losowaniu fantastycznych nagród: mieszkania oraz gotówki!

  już od
  29,00
  /4 szanse
 • Płatność za artykuł

  Aby przeczytać ten artykuł, wyślij SMS o treści N24 na numer 7155 (1,23 zł z VAT) i aktywuj otrzymany kod.

  1,23 z VAT
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Andrzej Plęs

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.nowiny24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.