W Wigilię świetlica też powinna być otwarta
- Podczas przerwy świątecznej trzeba zapewnić dzieciom opiekę - przypomina minister edukacji. Szkoły twierdzą, że o tym doskonale wiedzą.
O obowiązku zapewnienia uczniom opieki podczas świątecznej przerwy przypomniała wczoraj minister edukacji Anna Zalewska. Skierowała w tej sprawie do szkół list otwarty, który znalazł się również na stronie internetowej MEN.
Zgodnie z ministerialnym rozporządzeniem zimowa przerwa świąteczna rozpoczyna się w tym roku 23 grudnia i trwa do 31 grudnia. Większość uczniów wraca więc na lekcje w poniedziałek, 4 stycznia, choć niektórzy mają wolne jeszcze dłużej - do Święta Trzech Króli, czyli 6 stycznia.
Dni wolne od zajęć dydaktycznych, święta i egzaminy w roku szkolnym 2015/2016
Niektóre szkoły mają z kolei więcej wolnego przed świętami - ostatnie lekcje w tym roku odbywają się w nich w piątek, 18 grudnia. Wydłużenie przerwy świątecznej jest możliwe dzięki tzw. dniom dyrektorskim. Każdy szef szkoły ma bowiem do dyspozycji określoną liczbę wolnych dni, które może wykorzystać w ciągu roku szkolnego. W szkole podstawowej i zasadniczej szkole zawodowej jest ich maksymalnie 6, w gimnazjum - 8, a w szkole ponadgimnazjalnej - 10.
„Zimowa przerwa świąteczna jest to dla uczniów czas wolny od zajęć dydaktycznych” - przypomniała wczoraj minister Zalewska w liście skierowanym do dyrektorów i i nauczycieli. - Ze względu jednak na to, że te dni nie są dla nauczycieli dniami urlopu wypoczynkowego szkoła może - na wniosek rodziców - zorganizować zajęcia opiekuńczo-wychowawcze. Mam nadzieję, że odpowiadając na potrzeby uczniów zorganizują Państwo zajęcia opiekuńczo - wychowawcze w okresie zimowej przerwy świątecznej”.
W ubiegłym roku szkolnym poprzednia minister edukacji Joanna Kluzik-Rostkowska również wystosowała przedświąteczny list do szkół. Przypomniała ona rodzicom, że mają oni prawo wymagać od szkoły zapewnienia opieki dzieciom podczas świątecznej przerwy. „Wolne, tak jak wszyscy, nauczyciele mają jedynie w dni świąt. W inne pozostają do dyspozycji dyrektora szkoły” - podkreślała ówczesna minister edukacji. W MEN uruchomiono infolinię dla rodziców. List oburzył wówczas całe środowisko nauczycielskie. ZNP stwierdził nawet, że minister edukacji namawia rodziców do donosicielstwa.
Tymczasem w szkołach twierdzą, że bez względu na sugestie czy nakazy ze strony ministerstwa doskonale pamiętają o obowiązku zorganizowania opieki dla uczniów.
- Oczywiście, że podczas przerwy świątecznej zapewniamy opiekę dzieciom - mówi Anna Zacharek, wicedyrektor SP 10 we Włocławku. - Świetlica będzie otwarta codziennie w godz. 7-16, a w Wigilię do godz. 12. Nie zbieramy wcześniejszych deklaracji od rodziców uczniów. Jeśli jakieś dziecko będzie chciało przyjść, to po prostu przyjdzie. Z naszych doświadczeń wynika jednak, że są to pojedyncze przypadki, wynikające przeważnie z różnych zdarzeń losowych.
Podobne wrażenia ma Rafał Chylewski, dyrektor SP 16 w Grudziądzu. - Jeśli przychodzi, to zwykle jedno-dwoje dzieci. Ale oczywiście świetlica będzie otwarta i w tym roku - mówi. - Obecnie zbieramy informacje od rodziców, czy są zainteresowani pozostawieniem dzieci w szkole.
Podobnie będzie w Zespole Szkół nr 24 w Bydgoszczy.
- Nauczyciele będą dyżurować w świetlicy przez całą przerwę świąteczną - informuje Dorota Podpinka, wicedyrektor. - Dzieci wracają na lekcje 7 stycznia.
źródło: www.etwinning.net
W szkołach ponadgimnazjalnych kwestia zapewnienia opieki uczniom podczas świątecznej przerwy właściwie nie istnieje. - Świetlica będzie otwarta - mówi Rafał Łaszkiewicz, dyrektor I LO im. Kasprowicza w Inowrocławiu. - Mamy także gimnazjum, ale zainteresowanie opieką świąteczną jest znikome. Uczniowie będą mogli podczas przerwy świątecznej korzystać też z sali gimnastycznej. Tradycyjnie już w drugi dzień świąt odbywa się mecz absolwenci kontra uczniowie.