W Wielkopolsce wzrosła liczba szkół z etyką. To odwrót od religii w szkołach?

Czytaj dalej
Fot. Paweł Relikowski
Karolina Koziolek

W Wielkopolsce wzrosła liczba szkół z etyką. To odwrót od religii w szkołach?

Karolina Koziolek

Na przestrzeni siedmiu lat w Wielkopolsce przybyło 224 szkół, gdzie uczniowie chcą uczyć się etyki. Czy to oznacza odwrót od katechezy?

Na przestrzeni ostatnich lat w Wielkopolsce gwałtownie wzrosła liczba szkół, gdzie uczniowie wybierają lekcje etyki.

W 2010 r. tylko w 49 szkołach w województwie (poza Poznaniem) uczniowie wybrali lekcje etyki. W tym roku szkolnym już w 273 placówkach.

– W samym Poznaniu w 2010 r. lekcje etyki odbywały się zaledwie w 14 szkołach. Dziś takich placówek, gdzie uczniowie zadeklarowali chodzenie na etykę, jest 94

– podaje Zbigniew Talaga, wicekurator oświaty w Poznaniu.

Wzrost jest spowodowany nie tylko większym zainteresowaniem uczniów etyką, ale także zmianą przepisów. W 2014 r. weszło w życie prawo nakazujące organizację lekcji etyki już tylko dla jednego chętnego ucznia, wcześniej uczniów musiało być co najmniej trzech. Religia i etyka nie są zajęciami obowiązkowymi. Pełnoletni uczniowie, a wcześniej rodzice mają prawo wybrać gdzie wyślą dziecko.

– Z moich badań wynika, że uczniowie chcą chodzić na te lekcje. Deklarują, że najchętniej wybraliby zarówno lekcje etyki jak i religii. Młodzież chce mieć możliwość konfrontacji różnych poglądów, wyrobienia sobie własnego zdania – mówi prof. Józef Baniak z Instytutu Socjologii UAM.

Pozostało jeszcze 66% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Karolina Koziolek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.