W weekend zmiany w komunikacji miejskiej

Czytaj dalej
Fot. Adam Wojnar
Paulina Szymczewska

W weekend zmiany w komunikacji miejskiej

Paulina Szymczewska

Komunikacja. Od jutra znów czekają nas spore zmiany w organizacji komunikacji miejskiej. Liczba kursujących z dużą częstotliwością linii korytarzowych zostanie zwiększona z sześciu do aż dziesięciu.

Jak podają urzędnicy, od rozpoczęcia Światowych Dni Młodzieży krakowska komunikacja miejska przeżywa prawdziwe oblężenie, padają rekordy. Tylko we wtorek podróżowało nią ponad milion pasażerów. Tramwaje i autobusy miały 220 dodatkowych kursów, co przekłada się w sumie na 2 mln przejazdów dziennie (to dwa razy więcej niż zwykle). Najbardziej obciążonymi liniami były: 8, 14, 19 i specjalne linie korytarzowe S1, S2 i S14.

WIDEO: Papież Franciszek przejechał tramwajem na krakowskie Błonia

Źródło: TVN24/x-news

Przypomnijmy, linie korytarzowe - czyli specjalne, łączące odległe tereny w mieście i kursujące z dużą częstotliwością (co ok. 3-5 minut) - jeżdżą po mieście od wtorku. Na razie jest ich sześć: trzy tramwajowe (S1, S2 i 50) oraz trzy autobusowe (S11, S12 i S13). Ich trasy wyznaczono tak, by ułatwić uczestnikom ŚDM dojazd z różnych rejonów miasta m.in. do Łagiewnik i w rejon krakowskich Błoń.

W weekend jednak wszystko się zmieni, ponieważ główne wydarzenia ŚDM będą się odbywać przede wszystkim w Brzegach, więc trzeba zapewnić pielgrzymom możliwość dojazdu do miejsc, z których będą podążać na Campus Misericordiae.

Dlatego też liczba linii korytarzowych zostanie zwiększona do dziesięciu (patrz ramka obok). Będą one kursować z różnych dzielnic (m.in. z Borku Fałęckiego, Bronowic, Czerwonych Maków) na wschód miasta: do Nowego Bieżanowa, Małego Płaszowa i Nowej Huty (Wzgórza Krzesławickie, kombinat, plac Centralny, Lesisko).

Jeśli natomiast chodzi o linie zwykłe, to 30 i 31 lipca - mimo że to weekend - będą one kursować według wakacyjnych rozkładów jazdy na dzień powszedni. Trzeba się jednak liczyć z tym, że część z nich zostanie zawieszona na rzecz linii korytarzowych. Nie będą więc kursować linie tramwajowe 4, 5, 11, 13, 19, 20 i 50 oraz autobusowe 103, 163, 174 i 184. Pamiętać również trzeba, że zawieszone na wakacje linie tramwajowe (7, 12, 23) i autobusowe (118, 132, 153, 409, 429, 439) nie będą przywracane.

Wszelkie informacje na temat kursowania komunikacji miejskiej podczas ŚDM można uzyskać pod numerem całodobowej infolinii MPK: 12 191-50.

Przypominamy również, że cały czas można kupować specjalny bilet na ŚDM - za 15 zł. Uprawnia on do nieograniczonej liczby przejazdów komunikacją miejską aż do 31 lipca.

Linie korytarzowe 30 i 31 lipca

Tramwajowe
S3 - Krowodrza Górka - rondo Mogilskie - Mały Płaszów
S4 - Bronowice Małe - Dworzec Główny PKP - Mały Płaszów
S5 - Czerwone Maki - Łagiewniki - Korona - Nowy Bieżanów
S6 - Borek Fałęcki - Korona - Wielicka - Nowy Bieżanów
S7 - Bronowice Małe - dworzec - pl. Centralny - Wzgórza Krzesławickie

Autobusowe
S13 - Bronowice Małe - Opolska - DH Wanda - plac Centralny
S14 - Centrum Kongresowe - rondo Matecznego - Nowy Bieżanów Płd.
S15 - Nowy Bieżanów Płd. - Nowohucka - pl. Centralny - Kombinat
S16 - Al. Przyjaźni - al. Pokoju - Sołtysowska - Lesisko
S17 - Nowy Kleparz - Opolska - DH Wanda - plac Centralny

Paulina Szymczewska

Swoje pierwsze kroki w dziennikarskim fachu stawiałam stawiałam w redakcji „Dziennika Polskiego” jako reporter Działu Miejskiego – był to 2002 rok. Później zaczęłam również pełnić obowiązki redaktora prowadzącego Kronikę Krakowską DP. Obecnie jestem dziennikarzem i redaktorem w Dziale Projektów Specjalnych.


Wśród kilku tysięcy artykułów, jakie napisałam przez ponad 20 lat swojej pracy jako dziennikarz, są teksty o bardzo różnej tematyce. Nie ma chyba takiej dziedziny, o której bym nigdy nie pisała. Najbliższa jest mi jednak tematyka związana z ekologią. Interesuje mnie głównie problematyka dotycząca zanieczyszczenia powietrza i sposobów poprawy jego jakości, a także gospodarka odpadami, segregacja śmieci, recykling itp.


Nowe zasady programu „Czyste Powietrze”. Jeszcze łatwiej sięgnąć po dotacje


Ekologiczne wyzwania, przed jakimi stoi Kraków


Oto małopolscy liderzy w wymianie kopciuchów


Samorządowcy dostali narzędzie, dzięki któremu mogą lepiej edukować mieszkańców o zmianach klimatu


Zmiany klimatu to nasze dzieło. Najwyższy czas na zmianę nawyków


Naukowcy znaleźli zieloną metodę na brudną wodę z myjni samochodowych


Najnowsze podsumowanie programu Czyste Powietrze


Znów można składać wnioski z programu Stop Smog


 


W swojej dziennikarskiej i redaktorskiej pracy zajmuję się również tematyką związaną z edukacją – przede wszystkim szkolnictwem wyższym.


10 polskich uczelni w prestiżowym rankingu szanghajskim


Od października studenci mają wrócić na uczelnie, będzie też prowadzona nauka zdalnaale nadal


Trwa zimowa rekrutacja na studia. Sprawdź ofertę małopolskich uczelni


Coraz chętniej uczymy się języków azjatyckich

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.