W wakacje młodzi zarobią sobie na studia [wideo]
Ofert pracy wakacyjnej nie brakuje. Wyjaśniamy, jakie składki od umów musi płacić student i uczeń
Najbardziej pracodawcom opłaca się zatrudniać młodych na podstawie umów cywilno-prawnych. Uczniowie gimnazjów, szkół ponadgimnazjalnych, szkół ponadpodstawowych oraz studenci do ukończenia 26 lat, wykonujący pracę na podstawie umowy zlecenie, nie podlegają ubezpieczeniom społecznym i zdrowotnemu z tego tytułu.
- Osoby te do ukończenia 26. roku życia nie są obejmowane ubezpieczeniami z tytułu umowy zlecenie ani obowiązkowo, ani dobrowolnie - wyjaśnia Alina Szałkowska, rzecznik ZUS Oddział w Bydgoszczy.
Warto wiedzieć, że w przypadku umowy zlecenie zastosowanie ma kodeks cywilny. Oznacza to, że warunki świadczenia pracy i wynagrodzenia za wykonaną pracę są określone tylko w umowie. Poza tym w przypadku umów zlecenia nie mają zastosowania przepisy o płacy minimalnej. Zatem pracodawca może wypłacić młodemu człowiekowi wynagrodzenie niższe niż 1850 zł za miesiąc. Tyle w tym roku kalendarzowym wynosi płaca minimalna w Polsce.
Studenci mogą też mogą być zatrudnieni na umowę o dzieło. Podobnie jak umowa zlecenie jest to umowa cywilno-prawna. W przypadku zatrudnienia ucznia lub studenta wyłącznie na umowę o dzieło również nie podlega on ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu, ani obowiązkowo ani dobrowolnie.
Eksperci o polskich absolwentach: Przedsiębiorczość mają we krwi.
TVN24 Biznes i Świat
Co ważne, ta zasada dotyczy także wolontariatu.Mniej pracodawcom opłacają się studenci powyżej 26. roku życia pracujący na zlecenie. A wszystko dlatego, że oni podlegają obowiązkowo czterem ubezpieczeniom: emerytalnemu, rentowym, wypadkowemu i zdrowotnemu.
Natomiast ubezpieczenie chorobowe jest ubezpieczeniem dobrowolnym. Kto się na nie zdecyduje, musi złożyć stosowny wniosek. Objęcie ubezpieczeniem chorobowym następuje od dnia wskazanego we wniosku w tej sprawie, o ile zgłoszenie do obowiązkowych ubezpieczeń emerytalnego i rentowych zostanie złożone w terminie 7 dni od dnia rozpoczęcia wykonywania umowy zlecenie.
Uczeń lub student zatrudniony na podstawie umowy o pracę podlega ubezpieczeniom społecznym i zdrowotnemu na takich samych zasadach, jak pozostali pracownicy. Pracownicy podlegają obowiązkowo wszystkim ubezpieczeniom społecznym, czyli ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym oraz chorobowemu i wypadkowemu od dnia nawiązania stosunku pracy do dnia ustania tego stosunku, z wyłączeniem okresów urlopów bezpłatnych. - Te same zasady odnoszą się także do pracowników młodocianych, tj. osób, które ukończyły 16 lat, ale nie przekroczyły 18 lat, zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, na zasadach określonych w kodeksie pracy - podkreśla rzeczniczka bydgoskiego Oddziału ZUS.
Wysokość procentowa składek na poszczególne rodzaje ubezpieczeń wynosi:
- ubezpieczenie emerytalne 19,52 proc. podstawy wymiaru składek (po 9,76 proc. finansują pracodawca i pracownik),
- ubezpieczenia rentowe 8 proc. podstawy wymiaru (6,5 proc. finansuje pracodawca, a 1,5 proc. pracownik),
- ubezpieczenie chorobowe 2,45 proc. podstawy (w całości finansuje je pracownik),
- ubezpieczenie wypadkowe jest zróżnicowane w zależności od stopnia ryzyka i wynosi od 0,40 proc. do 3.60 proc. (w całości finansuje je pracodawca),
- ubezpieczenie zdrowotne 9 proc. podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne pomniejszonej o 13,71 proc. tj. składki finansowane przez pracownika łącznie ze składką na ubezpieczenie chorobowe (7,75 proc. pokrywane jest z podatku, a 1,25 proc. finansuje pracodawca).