W "świątyni motóra". Niezwykła motocyklowa kolekcja Zbigniewa Poręby z Radymna

Czytaj dalej
Fot. Fot. Cezary Kassak
Cezary Kassak

W "świątyni motóra". Niezwykła motocyklowa kolekcja Zbigniewa Poręby z Radymna

Cezary Kassak

W „świątyni motóra”, stworzonej przez Zbigniewa Porębę z Radymna, obiektem „kultu” są zabytkowe motocykle, ale i różne inne przedmioty z dawnych lat.

Budynek, w jakim kolekcjoner oldskulowych motocykli, Zbigniew Poręba, trzyma swoje skarby, jego koledzy żartobliwie nazwali „świątynią motóra”. Informuje o tym zresztą stosowny napis na tablicy podwieszonej pod sufitem. Nazwa nawiązuje do filmu „Motór”, którego bohaterowie czcili… motocykle marki WSK.

Zbigniew Poręba również lubi te motory i ma je w kolekcji. - Taka na przykład wueska „czwórka” bywa jednak trudna do „okiełznania”, szczególnie dla mało doświadczonych kierowców. To dlatego, że jest wrażliwa na sprzęgło i ma mocny silnik - tłumaczy mieszkaniec Radymna.

W kraju zauważa modę na rzeczy rodzime, produkowane w Polsce. I jako kolekcjoner leciwych jednośladów owej modzie z przyjemnością ulega. Specjalną estymą darzy motor marki Shl M04. Odrestaurował go w dużej mierze z myślą o córce, która, tak jak tata, poczuła zew motocyklowy i jeździ eshaelką na rajdy.

Do najładniejszych polskich klasyków, jego zdaniem, należy wuefemka o pojemności 125 cm3. - Przy tym jest to motor bezpieczny - nadmienia.

W dalszej części przeczytasz:

 • jaki motocykl jest nestorem w kolekcji Zbigniewa Poręby
 • jakie jeszcze inne przedmioty kolekcjonuje
 • na planie jakiego filmu pokazał się kolekcjoner z Radymna
Pozostało jeszcze 86% treści.

Aby przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Trwa loteria mieszkaniowa Nowin!

  Wykup abonament dostępu do treści elektronicznych i weź udział w losowaniu fantastycznych nagród: mieszkania oraz gotówki!

  już od
  29,00
  /4 szanse
 • Płatność za artykuł

  Aby przeczytać ten artykuł, wyślij SMS o treści N24 na numer 7155 (1,23 zł z VAT) i aktywuj otrzymany kod.

  1,23 z VAT
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Cezary Kassak

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.nowiny24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.