W Sejmie trzy projekty w sprawie Trybunału Konstytucyjnego
Sejm zajmował się trzema propozycjami nowych przepisów dotyczących TK - autorstwa PiS i PSL oraz obywatelskim projektem KOD
W środę Sejm rozszerzył porządek obrad o ich pierwsze czytanie. Swój projekt wycofała Nowoczesna. Zdaniem prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego nowy projekt ustawy o Trybunale Konstytucyjnym może być uchwalony już w lipcu.
Do Sejmu trafiło w sumie pięć projektów dotyczących Trybunału Konstytucyjnego. Propozycje nowych ustaw złożyły kluby: Prawo i Sprawiedliwość, Nowoczesna oraz Komitet Obrony Demokracji - jako obywatelski. Nowelizacje ustawy o Trybunale Konstytucyjnym wniosły kluby Kukiz’15 oraz PSL.
Procedowany był jedynie projekt noweli autorstwa Kukiz’15 - przeszedł pierwsze czytanie w grudniu 2015 r. Nowoczesna w środę wycofała wniosek o wprowadzenie do porządku obrad Sejmu swojego projektu, dlatego Sejm zajął się w czwartek tylko trzema propozycjami dotyczącymi TK. W Sejmie znajduje się ponadto projekt autorstwa klubu Kukiz’15 dotyczący zmian w konstytucji, m.in. zwiększenia z 15 do 18 liczby sędziów Trybunału Konstytucyjnego. Także on, podobnie jak projekt nowelizacji ustawy o Trybunale Konstytucyjnym tego klubu, po pierwszym czytaniu trafił do komisji ustawodawczej. Ponadto zespół ekspertów, powołany przez marszałka Sejmu w następstwie wydanej w marcu przez Komisję Wenecką opinii ws. zmian w ustawie o Trybunale Konstytucyjnym, nadal pracuje nad dokumentem z „merytoryczną propozycją rozwiązania problemu wokół TK, którą będzie mógł wykorzystać Sejm”.
Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński pytany w Sejmie o projekt swojej partii wyraził nadzieję, że zostanie on przyjęty już w następnym miesiącu. - Ja sądzę, że on będzie uchwalony w lipcu. Tak mi się wydaje, ale to nie ode mnie zależy - ocenił Kaczyński.
Złożone projekty (oprócz projektu PiS) zakładają zmiany zasad wyboru przez Sejm sędziów TK - dziś wyłanianych bezwzględną większością głosów.