Grzegorz Skowron

W przyszłym roku ponad 30 tysięcy osób straci dopłatę do kredytu

(zdjęcie ilustracyjne) Fot. fot. archiwum (zdjęcie ilustracyjne)
Grzegorz Skowron

Ci, którzy skorzystali z rządowego programu Rodzina na Swoim w 2009 roku, w 2017 stracą przyznane im dopłaty.

Jak wylicza Expander, takich osób jest ponad 30,8 tys. Rata spłacanych przez nich kredytów mieszkaniowych wzrośnie średnio o 35 proc., czyli o około 275 złotych miesięcznie.

Rządowy program Rodzina na Swoim, poprzednik obecnego Mieszkania dla Młodych, ruszył w 2007 roku. W kolejnych 12 miesiącach z pomocy, czyli dopłat do oprocentowania, skorzystało nieco ponad 6,6 tys. Polaków. Ale już w roku 2009 kredyt na preferencyjnych warunkach dostało 30 882 osoby. I to im w przyszłym roku kończy się 8-letni okres pomocy państwa przy spłacie zobowiązań finansowych zaciągniętych na zakup mieszkania.

- Dopłaty pomniejszają ratę o mniej więcej połowę odsetek. Tymczasem odsetki po 8 latach spłaty, stanowią około połowę raty. W rezultacie dopłata, w ostatnim czasie, pokrywa- ła mniej więcej jedną czwartą raty. Dla przykładu, przyjmijmy kredyt z 2009 roku na kwotę 200 000 złotych na 30 lat z marżą 2,8 procent. Obecnie jego rata wynosi 773 złote, a dopłata 275 złotych. Pełna rata wyniesie natomiast 1048 złotych, a więc wzrośnie aż o 35 procent - wylicza Jarosław Sadowski, główny analityk Expander Advisors. Według niego, kredytobiorcy powinni sobie poradzić ze spłatą wyższych rat, bo kredyty w ramach programu Rodzina na Swoim były udzielane tylko wtedy, gdy dochody wnioskodawcy były na tyle duże, aby pozwoliły płacić ratę w pełnej wysokości.

- Nie oznacza to jednak, że muszą się oni pogodzić z podwyżkami. Gdy skończy się wsparcie, wielu z nich będzie opłacało się refinansować kredyt, czyli przenieść go do innego banku, co pozwoli obniżyć ratę - radzi ekspert Expandera. Będzie to o tyle opłacalne, że 8 lat temu marże kredytów były wyższe niż obecnie.

Np. zamieniając kredyt z marżą 2,8 proc. na 2,11 proc., można obniżyć wspomnianą już ratę z 1048 na 981 złotych. - Nadal będzie ona wyższa niż w czasie uzyskiwania dopłat. Powrót do tego poziomu jest możliwy jedynie poprzez jednoczesne refinansowanie i wydłużenie okresu spłaty. Z tego rozwiązania warto skorzystać, jeśli nasza sytuacja finansowa jest na tyle trudna, że bardzo zależy nam na znacznym obniżeniu raty. Wydłużenie okresu powoduje bowiem, że w sumie zapłacimy więcej odsetek - podkreśla Jarosław Sadowski.

Grzegorz Skowron

Dziennikarz Dziennika Polskiego i Gazety Krakowskiej, zajmujący się polityką, samorządem w Krakowie i Małopolsce, funduszami europejskimi i budownictwem

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.