Krzysztof Błażejewski

W przełomowym dla Polski październiku 1956 roku w Bydgoszczy także wiele się działo. Ludzie chcieli zmian

Zakłady Naprawcze Taboru Kolejowego (dziś PESA) w Bydgoszczy. Tu w pamiętnym październiku miał miejsce ogólnomiejski wiec Fot. wikipedia Zakłady Naprawcze Taboru Kolejowego (dziś PESA) w Bydgoszczy. Tu w pamiętnym październiku miał miejsce ogólnomiejski wiec
Krzysztof Błażejewski

Październik 1956 to jedna z najważniejszych dat w dziejach Polski XX w. Kojarzy się z wiecem na placu Defilad i przemówieniem Władysława Gomułki.

W Bydgoszczy napięcie społeczne narastało od czerwca, od tzw. wypadków poznańskich. Latem do miasta wracali ludzie zwalniani z więzień. Pierwszym znakiem w naszym mieście, że idzie nowe, był bojkot festynu na cześć przyjaźni polsko-radzieckiej, zorganizowanego przez Związku Młodzieży Polskiej 23 września 1956 roku.

w dalszej części artykułu:

  • Jak wyglądała rzeczywistość w Bydgoszczy w październiku 1956 roku?
  • Jak wyglądały antyradzieckie ruchy w tamtejszym czasie?
  • Czytaj więcej o tzw. wydarzeniach bydgoskich....

Zapraszamy do lektury.

Pozostało jeszcze 83% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Krzysztof Błażejewski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.