Paweł Gzyl

W naszej muzyce jest charakter ludzi, którzy żyli i żyją na tej skalistej ziemi

W naszej muzyce jest charakter ludzi, którzy żyli i żyją na tej skalistej ziemi Fot. materiały prasowe
Paweł Gzyl

Pianista Jakub Misiniec oraz wokalista i skrzypek Piotr Szewczyk nagrali urokliwą płytę „Muzyka gór”, która łączy folklor z jazzem. Składają nią hołd Podhalu i Orawie.

Tytuł Waszej debiutanckiej płyty to „Muzyka gór”. Jesteście stuprocentowymi góralami?

Piotr: Tak jest. Sto procent góralskiego testosteronu i podhalańskiej partyzantki (śmiech).

A na serio: jakie Waszym zdaniem przymioty charakteru cechują współczesnego górala?

Piotr: Na pewno duma. Górale to dumny, pracowity, szlachetny lud, który pomimo biedy, jaka nękała te tereny przez wielewieków, poradził sobie świetnie i teraz dobrze się ma.

Górale mają też swoje przywary: które z nich zauważyliście u siebie?

Piotr: U mnie porywczość. Choć tego nie widać, potrafię być czasem impulsywny. Ale pracuję nad tym - i czym jestem starszy,tym bardziej jestem opanowany.

Kuba: Kiedyś byłem bardziej krytyczny wobec błędów innych. Teraz staram się raczej nie oceniać ludzi, tylko próbować ich zrozumieć.

Jesteście młodymi ludźmi. Czy to znaczy, że góralski folklor i tradycja są nadal przekazywane z pokolenia na pokolenie na Podhalu i Orawie?

Piotr: Tak. Folklor jest integralną częścią tych regionów, bez niego byłyby one puste. Osobiście bardzo mnie cieszy, gdy małe dzieci ubierane są przez rodziców w stroje góralskie. Gorzej z gwarą u maluchów.

Kto Wam przekazał zamiłowanie do góralskiej muzyki?

Czytaj więcej:

 • Co zainspirowało autorów do nagrania płyty „Muzyka gór”?
 • "Na Podhalu jest wszystko co potrzeba, żeby nie zwariować w dzisiejszym świecie"
Pozostało jeszcze 83% treści.

Aby przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Trwa loteria mieszkaniowa Nowin!

  Wykup abonament dostępu do treści elektronicznych i weź udział w losowaniu fantastycznych nagród: mieszkania oraz gotówki!

  już od
  29,00
  /4 szanse
 • Płatność za artykuł

  Aby przeczytać ten artykuł, wyślij SMS o treści N24 na numer 7155 (1,23 zł z VAT) i aktywuj otrzymany kod.

  1,23 z VAT
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Paweł Gzyl

Komentarze

1
Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Katarzyna

Muzyka doskonała zarówno kopozycje jaki wykonanie .Polecam na czas relaksu.

plus.nowiny24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.