Kamil Jaworski

W Lubaczowie rozrzucał dolary z samochodu. Kariera Żyda, który dorobił się w USA fortuny na przemycie alkoholu

Na tylnym siedzeniu Joe Reinfeld z żoną Anną, z prawej brat teściowej . Z przodu teściowie Izrael Joseph i Frances Suskind Fot. Archiwum Na tylnym siedzeniu Joe Reinfeld z żoną Anną, z prawej brat teściowej . Z przodu teściowie Izrael Joseph i Frances Suskind
Kamil Jaworski

Galicyjska bieda była nie dla niego. 18-letni lubaczowski Żyd Joseph Hersch Reinfeld popłynął do USA. Tam został multimilionerem. Pomogła mu w tym kobieta oraz wprowadzona w 1920 r. prohibicja. Dzięki kontaktom z włoską mafią stał się potentatem w przemycie alkoholu.

Joseph urodził się w Lubaczowie w 1891 r. Był synem rzeźnika i miał czworo rodzeństwa. W biednym galicyjskim miasteczku, w którym jedną trzecią mieszkańców stanowili Żydzi, nie widział dla siebie przyszłości.

Jego losy prześledził Zenon Swatek, lubaczowski historyk i były kustosz tamtejszego Muzeum Kresów. Wiele informacji Swatkowi udało się pozyskać od wnuka Josepha, mieszkającego w USA Stevena Greenberga, który gościł w Lubaczowie w 2014 r. Z jego opowieści wynika, że Joseph porzucił Lubaczów, ponieważ ojciec chciał przekazać interes innemu synowi - Samuelowi. W rejs do lepszego świata Joseph ruszył razem z kuzynką z Oleszyc.

Początki „kariery” Josepha za oceanem opisuje łódzka gazeta „Głos Poranny” w numerze z 4 sierpnia 1934 r. W tekście pod intrygującym tytułem „Multimiljoner Reinfeld chce wydzierżawić polski monopol spirytusowy” gazeta opisuje Reinfelda jako „wielkiego amerykańskiego przemysłowca pochodzącego z Lubaczowa w Małopolsce Wschodniej”. Gazeta pomija jednak całkowicie wątek nielegalnej działalności Reinfelda, na której dorobił się milionów.

W dalszej części przeczytasz:

  • od czego zaczęła się w USA wielka kariera Josepha Reinfelda
  • jaką pozycję osiągnął Żyd z Lubaczowa w mafinym półświatku w czasach prohibicji
  • jaki wymyślił sposób na masowy przemyt alkoholu
  • co się działo podczas jego wizyty w Lubaczowie
Pozostało jeszcze 81% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Kamil Jaworski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.