Kamil Jaworski

W Lubaczowie rozrzucał dolary z samochodu. Kariera Żyda, który dorobił się w USA fortuny na przemycie alkoholu

Na tylnym siedzeniu Joe Reinfeld z żoną Anną, z prawej brat teściowej . Z przodu teściowie Izrael Joseph i Frances Suskind Fot. Archiwum Na tylnym siedzeniu Joe Reinfeld z żoną Anną, z prawej brat teściowej . Z przodu teściowie Izrael Joseph i Frances Suskind
Kamil Jaworski

Galicyjska bieda była nie dla niego. 18-letni lubaczowski Żyd Joseph Hersch Reinfeld popłynął do USA. Tam został multimilionerem. Pomogła mu w tym kobieta oraz wprowadzona w 1920 r. prohibicja. Dzięki kontaktom z włoską mafią stał się potentatem w przemycie alkoholu.

Joseph urodził się w Lubaczowie w 1891 r. Był synem rzeźnika i miał czworo rodzeństwa. W biednym galicyjskim miasteczku, w którym jedną trzecią mieszkańców stanowili Żydzi, nie widział dla siebie przyszłości.

Jego losy prześledził Zenon Swatek, lubaczowski historyk i były kustosz tamtejszego Muzeum Kresów. Wiele informacji Swatkowi udało się pozyskać od wnuka Josepha, mieszkającego w USA Stevena Greenberga, który gościł w Lubaczowie w 2014 r. Z jego opowieści wynika, że Joseph porzucił Lubaczów, ponieważ ojciec chciał przekazać interes innemu synowi - Samuelowi. W rejs do lepszego świata Joseph ruszył razem z kuzynką z Oleszyc.

Początki „kariery” Josepha za oceanem opisuje łódzka gazeta „Głos Poranny” w numerze z 4 sierpnia 1934 r. W tekście pod intrygującym tytułem „Multimiljoner Reinfeld chce wydzierżawić polski monopol spirytusowy” gazeta opisuje Reinfelda jako „wielkiego amerykańskiego przemysłowca pochodzącego z Lubaczowa w Małopolsce Wschodniej”. Gazeta pomija jednak całkowicie wątek nielegalnej działalności Reinfelda, na której dorobił się milionów.

W dalszej części przeczytasz:

 • od czego zaczęła się w USA wielka kariera Josepha Reinfelda
 • jaką pozycję osiągnął Żyd z Lubaczowa w mafinym półświatku w czasach prohibicji
 • jaki wymyślił sposób na masowy przemyt alkoholu
 • co się działo podczas jego wizyty w Lubaczowie
Pozostało jeszcze 81% treści.

Aby przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Trwa loteria mieszkaniowa Nowin!

  Wykup abonament dostępu do treści elektronicznych i weź udział w losowaniu fantastycznych nagród: mieszkania oraz gotówki!

  już od
  29,00
  /4 szanse
 • Płatność za artykuł

  Aby przeczytać ten artykuł, wyślij SMS o treści N24 na numer 7155 (1,23 zł z VAT) i aktywuj otrzymany kod.

  1,23 z VAT
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Kamil Jaworski

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.nowiny24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.