W Jastrzębiu powstanie Muzeum Miejskie? Bo Jastrzębie to nie tylko Solidarność

Czytaj dalej
Fot. Bartosz Wojsa/Dziennik Zachodni
Bartosz Wojsa

W Jastrzębiu powstanie Muzeum Miejskie? Bo Jastrzębie to nie tylko Solidarność

Bartosz Wojsa

Wszystko wskazuje na to, że Galeria Historii Miasta w Jastrzębiu-Zdroju przekształci się w Muzeum Miejskie. I choć większość popiera ten pomysł, to jednak pojawiły się też głosy sprzeciwu.

Czy Galeria Historii Miasta w Jastrzębiu-Zdroju zostanie przekształcona w Muzeum Miejskie? Jest na to szansa. Radni podjęli uchwałę intencyjną w tej sprawie. Została ona zgłoszona przez radnych z Prawa i Sprawiedliwości, jednak podczas sesji padały też głosy przeciw powstaniu tej instytucji. Radna Lucyna Maryniak przypomniała, że ma powstać "Dom Solidarności", który po części będzie pełnił funkcję muzeum.

- To będzie izba o dorobku Jastrzębia, o dorobku Solidarnosci, bo miasto z tego słynie - mówiła radna Maryniak w trakcie sesji.

Warto jednak podkreślić, że mieszkańcy, których rodziny mieszkają na tych ziemiach od pokoleń, przez wieki tworzyli historię Moszczenicy, Ruptawy, Bzia, Szerokiej, Boryni i Skrzeczkowic oraz Jastrzębia Górnego i Dolnego, z części którego w 1924 roku powstała gmina Jastrzębie-Zdrój. Wielu popiera więc przekształcenie Galerii Historii Miasta w Muzeum Miejskie, bo uważa, że miasto to nie tylko "Solidarność".

- Przyznam się szczerze, że nigdy nie byłam w tej galerii. Muzeum brzmi dumnie i z pewnością przyciągnie tu ludzi. Ja też chętnie się wybiorę - wyznaje Krystyna Truszkowska, jedna z mieszkanek Jastrzębia. Zwolennicy powstania muzeum mówią, że ma ono przede wszystkim badać historię całego miasta, a nie jedynie wąskiego jej wycinka.

- Ograniczanie się jedynie do Solidarności jest złym pomysłem. W ten sposób usuwamy w niepamięć historię naszych przodków, którzy walczyli i ginęli w powstaniach śląskich o polskość tej ziemi, czy w czasie drugiej wojny światowej jako żołnierze Armii Krajowej stawiali opór okupantowi - mówi Dariusz Mazur, historyk z Jastrzębia-Zdroju.

Według pana Dariusza, działalność uzdrowiska, organizacji społeczno-kulturalnych, budowa miasta i kopalń, zabytki, ważne wydarzenia oraz ciekawi ludzie, a także życie mieszkańców na przestrzeni wieków - to są tematy, które powinny zostać zbadane i spopularyzowane przez muzeum.

Ma być ono powołane do gromadzenia i trwałej ochrony dobra naturalnego oraz kulturalnego dziedzictwa ludzkości o charakterze materialnym i niematerialnym, informowania o wartościach i treściach gromadzonych zbiorów, upowszechniania podstawowych wartości historii nauki i kultury polskiej oraz światowej, kształtowania wrażliwości poznawczej i estetycznej oraz umożliwiania korzystania ze zgromadzonych zbiorów.

Muzeum Miejskie ma więc badać i upowszechniać wiedzę o naszej przeszłości. Całej historii ziemi jastrzębskiej.

- Stawianie na szali Solidarności oraz reszty naszej historii jest działaniem na szkodzę naszego społeczeństwa - podkreśla Dariusz Mazur.

Rację przyznaje mu także kierownik Galerii Historii Miasta, Marcin Boratyn.

- Na pewno to krok w dobrym kierunku. Podobne decyzje podejmowano już w innych miastach. Wypowiedź radnej Maryniak jest haniebna, bo przecież mamy też uzdrowisko, szereg historycznych postaci, jak Henryk Sławik. Nie możemy ograniczać się wyłącznie do Solidarności. Miasto powołując Dom Solidarności nie może zaniedbać Galerii Historii Miasta, która przecież istnieje dłużej i zajmuje się całą historią miasta - podkreśla Marcin Boratyn.

W sprawie zabrała głos także prezydent Anna Hetman, która miała jedynie uwagę do braku wyliczeń kosztów związanych z powołaniem muzeum.

- Była to uchwała intencyjna i na razie żadne symulacje kosztów nie były przeprowadzane - informuje Katarzyna Wołczańska, rzeczniczka prasowa jastrzębskiego urzędu.

O sprawie na pewno będziemy jeszcze informować.


*Wybieramy Dziewczynę Lata 2015 ZGŁOŚ SIĘ i ZAGŁOSUJ NA KANDYDATKĘ
*Nowy sklep IKEA powstanie w Zabrzu
*Burza na Śląsku i Zagłębiu. Po burzy Rydułtowy wyglądają jak po wojnie ZDJĘCIA + WIDEO
*Przepis na leczo SPRAWDZONY I NAJSZYBSZY
*Program Rolnik szuka żony 2: Rolniczka Anna będzie gwiazdą
*Plebiscyt Fotolato 2015 WYGRAJ FANTASTYCZNE NAGRODY
*Erotyczna bielizna i gadżety z Zabrza podbijają rynek w Arabii Saudyjskiej

Bartosz Wojsa

Z Dziennikiem Zachodnim związany jestem od 16. roku życia, czyli już od 8 lat. Na początku pracowałem w rybnickim oddziale redakcji, później w oddziale Śląsk, w Wydarzeniach, a teraz - w Newsroomie. Na co dzień zajmuję się m.in. tematami związanymi z górnictwem, edukacją i sprawami społecznymi. Piszę też o sprawach lifestylowych, kryminalnych, a także tych związanych ze zwierzętami. Do tego wszystkiego prowadzę program wideo TyDZień, który jest podsumowaniem wydarzeń każdego minionego tygodnia. Urodziłem się w Jastrzębiu-Zdroju, ale obecnie mieszkam w Katowicach. Jestem dumnym opiekunem 1,5-rocznego psa Atreusa, szpica miniaturowego. W wolnych chwilach gram na pianinie i spędzam czas z najbliższymi.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.