W hali już powiało miłą świąteczną aurą
W Aleksandrowie Kujawskim przypomniano tradycje, kuszono wielkanocnymi smakołykami.
Już po raz 9. zorganizowano powiatowe prezentacje tradycji (rękodzieło, występy artystyczne, sposób dekorowania stołów) i potraw wielkanocnych. Halę sportową Zespołu Szkół nr 1 im. mjra Henryka Dobrzańskiego „Hubala” wypełnił tłum oficjalnych gości (samorządowcy, przedstawiciele różnych instytucji w powiecie) i mieszkańców. Była to doskonała okazja, by podejrzeć, jakie nowe wielkanocne potrawy wyczarowują panie z kół gospodyń wiejskich i uczniowie klas gastronomicznych szkół ponadgimnazjalny oraz jak te smakołyki dekorują , a także jak można zaaranżować świąteczny stół. Były nawet żywe „dekoracje” - obok stołu KGW w Ostrowąsie pojawiły się skrzyneczki z małymi kaczuszkami i kurczaczkami.
Można było zaopatrzyć się w koszyczki, pisanki, kartki wielkanocne i inne piękne prace rękodzielnicze, wykonane przez warsztaty terapii zajęciowej i placówki opiekuńcze oraz indywidualnych twórców. - Cieszę się, że w tym roku po raz pierwszy pojawiły się panie z gminy Koneck, Kolonii Bodzanowskiej w gminie Zakrzewo oraz z Niepublicznego Przedszkola Bim-Bam-Bino - nie ukrywała Paulina Smykowska, naczelnik wydziału polityki społecznej i promocji powiatu, jedna z organizatorek imprezy i jurorek dorocznego konkursu.
Co roku bowiem ogłaszany jest konkurs na jakąś najsmaczniejszą potrawę lub wypiek. W tym roku jurorzy oceniali żurki.
Wygrał żurek przygotowany przez panie z KGW w Zbrachlinie w gminie Waganiec. Drugie miejsce zdobył żurek KGW Koloni Bodzanowskiej w gm. Zakrzewo, a trzecie - przygotowany przez uczniów ZS nr 2 w Aleksandrowie Kujawskim.
Zbrachlinianki od kilku lat zdobywają czołowe nagrody (pierwsze lub drugie) w tych konkursach. Pojawiły się nawet sugestie, by zwycięzcy w kolejnym roku nie brali udziału w konkursie, a dopiero w następnym. Jak nam powiedziano ciągłe nagradzanie pań ze Zbrachlina zniechęca inne koła do udziału w tej imprezie.
Gmina Waganiec „błysnęła” nie tylko pierwszą nagrodą dla zbrachlinianek. Także program artystyczny tegorocznych prezentacji przygotowali uczniowie szkół w tej gminie: „Zbra-chlińskie Wiolinki” z Zespołu Szkół w Zbrachlinie oraz zespół „Słoneczko” ze Szkoły Podstawowej w Niszczewach.