W gotowości dla pielgrzymów i mieszkańców
Co najmniej 3,5 tys. ratowników medycznych, pielęgniarek i lekarzy, 90 zespołów ratownictwa medycznego, 5 śmigłowców, 17 stanowisk dyspozytorskich - zabezpieczenie medyczne Światowych Dni Młodzieży jest ogromnym wyzwaniem. To dla nas aż trzy poważne zadania.
Autor: Joanna Urbaniec
Pierwsze - to zabezpieczenie poszczególnych wydarzeń. Każde musi mieć odrębny szczegółowy plan, przygotowany w oparciu o liczbę uczestników, lokalizację i warunki terenowe. Uruchomimy patrole piesze, ambulanse, stacjonarne punkty medyczne, ustawimy namioty szpitalne. Nad przebiegiem każdej uroczystości czuwać będzie sztab - w praktyce będzie to właściwie odrębna minidyspozytornia z systemem zarządzania poszczególnymi jednostkami zabezpieczenia (zespołami, patrolami, punktami) oraz wydzieloną łącznością.
Drugi element - to podniesienie gotowości placówek medycznych: szpitali, przychodni oraz jednostek zapewniających opiekę nocną i świąteczną. Pamiętajmy, że ŚDM potrwają aż tydzień! Uczestnicy mogą potrzebować pomocy lekarskiej nie tylko podczas uroczystości, ale przez całą dobę, np. w miejscu zamieszkania. W Krakowie i okolicach oraz w powiatach, które deklarują przyjęcie pielgrzymów, placówki lecznicze będą w podniesionej gotowości. Na podstawie zgłoszonej liczby pielgrzymów wojewoda zaproponuje poszczególnym przychodniom czy szpitalom podpisanie dodatkowych umów. Zależy nam, aby pielgrzymi mogli zgłosić się do lekarza w razie potrzeby, ale też, aby mieszkańcy nie odczuli w związku z tym jakichkolwiek ograniczeń w dostępie do swoich świadczeń medycznych. I to jest właśnie nasze trzecie kluczowe zadanie.
Dyrektorka Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego Małgorzata POPŁAWSKA