W Chotyńcu na Podkarpaciu mieszkała arystokracja Scytów? Znaleziska archeologów z Uniwersytetu Rzeszowskiego na to wskazują!

Czytaj dalej
Fot. K_kapica_afk
Beata Terczyńska

W Chotyńcu na Podkarpaciu mieszkała arystokracja Scytów? Znaleziska archeologów z Uniwersytetu Rzeszowskiego na to wskazują!

Beata Terczyńska

Kolejne fragmenty amfor greckich na wino, scytyjskie grociki brązowe do strzał, szpile, paciorki, pierścień, część naszyjnika - m.in. na takie znaleziska natrafili w Chotyńcu archeolodzy z Uniwersytetu Rzeszowskiego.

Przypomnijmy. Ekipa archeologów z Uniwersytetu Rzeszowskiego, którymi kieruje prof. Sylwester Czopek, kontynuuje rozpoczęte w ubiegłym roku badania w Chotyńcu w gminie Radymno. Na tzw. zolniku, czyli miejscu kultowo - obrzędowym, zlokalizowanym na grodzisku z wczesnej epoki żelaza (VII - V w. p.n.e.) i związanym ze scytyjskim kręgiem kulturowym. Przed rokiem sensacją było odkrycie greckiej amfory na wino, która stała się znakiem rozpoznawczym ekspedycji.

Teraz naukowcy znaleźli kolejne fragmenty amfor.

- Obecnie jesteśmy jeszcze na poziomie wstępnym. Te właściwe warstwy zolnikowe są jeszcze przed nami - mówi prof. Czopek, archeolog, rektor UR. - Eksploracja właśnie tamtych nawarstwień, jak można sądzić, przyniesie nam najciekawsze zabytki.

Poza częściami amfor, mamy też serię przedmiotów z brązu, jak szpile z ornamentami służące do spinania szat, paciorki, pierścionek, szpulki, szydła kościane, a także grociki scytyjskie do strzał, które były „dowodem osobistym” każdego Scyty. Herodot pisał, że jeden z władców scytyjskich chcąc się dowiedzieć, ilu ma wojowników, polecił, aby każdy dostarczył mu jedną strzałę z takim właśnie grotem.

Profesor mówi, że była do śmiercionośna broń. Sukces militarnej potęgi Scytów.

- Miejsce, na którym się znajdujemy jest wyjątkowe, jedyne na polskich ziemiach - podkreśla profesor. - Ten zolnik można obrazowo porównać z katedrą z czasów wczesnego Średniowiecza, która była punktem centralnym każdego wielkiego miasta.

W dalszej części artykułu m.in.:

 • kto ważny mieszkał w Chotyńcu
 • czego jeszcze możemy spodziewać sie po tegorocznych pracach

 

Pozostało jeszcze 49% treści.

Aby przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Trwa loteria mieszkaniowa Nowin!

  Wykup abonament dostępu do treści elektronicznych i weź udział w losowaniu fantastycznych nagród: mieszkania oraz gotówki!

  już od
  29,00
  /4 szanse
 • Płatność za artykuł

  Aby przeczytać ten artykuł, wyślij SMS o treści N24 na numer 7155 (1,23 zł z VAT) i aktywuj otrzymany kod.

  1,23 z VAT
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Beata Terczyńska

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.nowiny24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.