W Chotyńcu na Podkarpaciu mieszkała arystokracja Scytów? Znaleziska archeologów z Uniwersytetu Rzeszowskiego na to wskazują!

Czytaj dalej
Fot. K_kapica_afk
Beata Terczyńska

W Chotyńcu na Podkarpaciu mieszkała arystokracja Scytów? Znaleziska archeologów z Uniwersytetu Rzeszowskiego na to wskazują!

Beata Terczyńska

Kolejne fragmenty amfor greckich na wino, scytyjskie grociki brązowe do strzał, szpile, paciorki, pierścień, część naszyjnika - m.in. na takie znaleziska natrafili w Chotyńcu archeolodzy z Uniwersytetu Rzeszowskiego.

Przypomnijmy. Ekipa archeologów z Uniwersytetu Rzeszowskiego, którymi kieruje prof. Sylwester Czopek, kontynuuje rozpoczęte w ubiegłym roku badania w Chotyńcu w gminie Radymno. Na tzw. zolniku, czyli miejscu kultowo - obrzędowym, zlokalizowanym na grodzisku z wczesnej epoki żelaza (VII - V w. p.n.e.) i związanym ze scytyjskim kręgiem kulturowym. Przed rokiem sensacją było odkrycie greckiej amfory na wino, która stała się znakiem rozpoznawczym ekspedycji.

Teraz naukowcy znaleźli kolejne fragmenty amfor.

- Obecnie jesteśmy jeszcze na poziomie wstępnym. Te właściwe warstwy zolnikowe są jeszcze przed nami - mówi prof. Czopek, archeolog, rektor UR. - Eksploracja właśnie tamtych nawarstwień, jak można sądzić, przyniesie nam najciekawsze zabytki.

Poza częściami amfor, mamy też serię przedmiotów z brązu, jak szpile z ornamentami służące do spinania szat, paciorki, pierścionek, szpulki, szydła kościane, a także grociki scytyjskie do strzał, które były „dowodem osobistym” każdego Scyty. Herodot pisał, że jeden z władców scytyjskich chcąc się dowiedzieć, ilu ma wojowników, polecił, aby każdy dostarczył mu jedną strzałę z takim właśnie grotem.

Profesor mówi, że była do śmiercionośna broń. Sukces militarnej potęgi Scytów.

- Miejsce, na którym się znajdujemy jest wyjątkowe, jedyne na polskich ziemiach - podkreśla profesor. - Ten zolnik można obrazowo porównać z katedrą z czasów wczesnego Średniowiecza, która była punktem centralnym każdego wielkiego miasta.

W dalszej części artykułu m.in.:

  • kto ważny mieszkał w Chotyńcu
  • czego jeszcze możemy spodziewać sie po tegorocznych pracach

 

Pozostało jeszcze 49% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa promocyjna

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

Beata Terczyńska

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.nowiny24.pl

cena obniżona -50%

Dostęp do gazety online na 30 dni za połowę ceny

14,50 29,00

Czytaj aktualną gazetę w formacie PDF bez wychodzenia z domu. Pobierz ją i podziel się z bliskimi. Bądźcie na bieżąco z informacjami!

Kup teraz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.