W Bydgoszczy seniorzy pomagają sobie sami - zwłaszcza młodsi starszym

Czytaj dalej
Fot. Nadesłane
Marta Mikołajska

W Bydgoszczy seniorzy pomagają sobie sami - zwłaszcza młodsi starszym

Marta Mikołajska

W związku z zagrożeniem koronawirusem, w pomoc osobom starszym angażuje się także Polski Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów. Jak mówi Zdzisław Tylicki, prezes bydgoskiego okręgu związku, to szczególny czas, w którym każde wsparcie jest na wagę złota.

Jedną z form pomocy są maseczki ochronne, które Polskiemu Związkowi Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Bydgoszczy przekazała zaprzyjaźniona firma turystyczna ze Szczecina. Jest ich około 200 sztuk. Są przekazywane osobom najbardziej narażonym za zakażenie koronawirusem.

Działają dla seniorów

- Przewodniczący kół PZERiI mają stały kontakt z seniorami. Dysponujemy ich numerami telefonów, więc dzwonimy i pytamy, czy nie potrzebują pomocy, choćby w zrobieniu zakupów, wykupieniu recepty czy w wyjściu z pieskiem na spacer - mówi Zdzisław Tylicki. Jak podkreśla, wielu członków to ludzie nieco młodsi, którzy chętnie angażują się w tę formę wolontariatu, by pomóc tym starszym, którzy są zdani przede wszystkim na siebie.

W tym zakresie działają też rady osiedli.

- Przewodniczący i członkowie wiedzą, kto mieszka wokół nich, dzięki czemu mają świadomość, kto tego wsparcia rzeczywiście potrzebuję - podkreśla prezes związku. - Na przykład na Bartodziejach przy ul. Żmudzkiej jest taka sytuacja, że w jednym bloku mieszkają praktycznie sami starsi, jest tylko jedna osoba młoda. Razem z koleżanką angażuje się w działania wolontariackie.

Trzeba być dobrej myśli

Także dla PZERiI jest to trudny czas. Przypomnijmy, że związek organizuje cieszące się ogromnym zainteresowaniem wycieczki krajowe i zagraniczne. Planowany na Wielkanoc wyjazd do Mrzeżyna musiał zostać przełożony. Na wakacje miało pojechać około 100 osób. Część zrezygnowała. Jednak pozostali są dobrej myśli.

- Wstępnie przełożyliśmy termin na maj. Jestem już po rozmowach z seniorami i ośrodkiem wypoczynkowym. Mam nadzieję, że wyjazd się odbędzie. Nie jesteśmy w stanie przewidzieć, jak rozwinie się sytuacja związana z zagrożeniem koronawirusem, jednak staram się nastawiać optymistycznie. Uspokajamy seniorów i zapewniamy, że - w tym czy innym czasie - wyjazd się odbędzie.

Marta Mikołajska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.