W bydgoskiej „czwórce” zmierzą się z orientalną grą planszową

Czytaj dalej
Fot. Paweł Relikowski
Katarzyna Dworskakatarzyna.dworska@pomorska.pl

W bydgoskiej „czwórce” zmierzą się z orientalną grą planszową

Katarzyna Dworskakatarzyna.dworska@pomorska.pl

W skrócie chodzi o zbicie pionków przeciwnika i zajęcie określonych pól - już w sobotę każdy będzie mógł nauczyć się podstaw go.

Powstała dwa tysiące lat przed naszą erą w Chinach. Szybko zdobyła uznanie również w Japonii i Korei. Obecnie gra go zdobywa rzesze fanów na całym świecie, również w Bydgoszczy. - Nazywa się ją często chińskimi szachami - mówi Klaudiusz Grabowski, nauczyciel wychowania fizycznego z Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 4. - Dwa razy do roku organizujemy turnieje, w których wziąć udział może każdy. Na samym początku zawsze przedstawiamy zasady, które tak naprawdę są banalnie proste.

„Bydgoski turniej” rozpocznie się w sobotę o godz. 10 w „czwórce”. - Do wyboru są trzy plansze - tłumaczy Grabowski. - Bardziej zaawansowani grają na tzw. dziewiętnastkach. Są również „trzynastki” i „dziewiątki”.

Chodzi o to, aby zdobyć jak największą liczbę punktów. Można to zrobić poprzez zbicie pionków przeciwnika, jak i zajęcie określonych pól. Go przeznaczone jest dla dwóch osób.

- Jest to najstarsza gra logiczna, w której liczy się fantazja, strategia i doświadczenie - uzupełnia Grabowski. - Jedna runda trwa średnio pół godziny, a czas odmierzają zegary, takie jak w szachach.

W poprzednich edycjach imprezy organizowanej przez szkołę wzięli udział zawodnicy z całej Polski. Przyjechały także osoby z Czech.

Katarzyna Dworskakatarzyna.dworska@pomorska.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.