Włosy - najważniejszy element wizerunku każdego z nas. Co robić, gdy są słabe i bez energii? Co wybrać - kurację domową czy u fryzjera?
Słońce powoduje uszkodzenia powierzchni włosów, odbarwienia, utratę połysku. Pod jego wpływem stają się one bardziej szorstkie, rozdwajają się, łamią. Włosy mokre wystawione na słońce niszczymy jeszcze bardziej. Kropelki wody na ich powierzchni działają jak soczewka i drastycznie uszkadzają strukturę włosa. Na działanie szkodliwych promieni UV najbardziej narażeni są blondyni. Ich włosy mają mała ilość melaniny, która działa jak filtr przeciwsłoneczny.
Odbudowa
Nie zawsze wystarczają kosmetyki i zabiegi w gabinecie. Na wyglądzie odbija się nasza dieta.
Wypadanie włosów, łamanie się końcówek, łojotok to pierwsze sygnały, że w organizmie źle się dzieje. Często kuracje antybiotykowe wymiatają witaminy z organizmu. Tu pomogą suplementy, tak zwane nutrikosmetyki. Są to zestawy witamin, soli mineralnych i składników roślinnych. Sole mineralne określane często jako mikro-, makro- lub oligoelementy, występują też pod nazwą biopierwiastki. Suplementy pozwalają zachować równowagę fizjologiczną i lepsze rezultaty pielęgnacji.
Z domowej apteczki
Z ziół królem jest skrzyp polny. Zawiera on kwasy organiczne, saponiny, sole mineralne, flawonoidy. Jednak najważniejszym wsparciem w ratowaniu włosów po kąpielach słonecznych jest krzem, to on wpływa na zwiększenie grubości włosa i jego elastyczność. Zapobiega on również wypadaniu włosów regenerując tkankę wokół ich mieszków. Jest to szczególnie ważne dla tych kruchych i łamliwych.
Witaminy zawarte w ziołach poprawią kondycję skóry głowy i samych włosów. Chodzi głównie o witaminy: A, E, C, kwas foliowy oraz te z grupy B. Innym ziołowym sprzymierzeńcem jest pochodzący ze zbóż inozitol. Zapobiega on rozwłóknianiu się włosów. Zawierają go też wyciągi z pokrzywy, miłorzębu, szałwii. Mają one też eskulinę, która pomaga regulować wydzielanie łoju i pobudza mikrokrążenie.
Bądź dobra dla włosów
Po plażowaniu trzeba unikać suszenia suszarką, nie prostować ich gorąca prostownicą i stosować delikatne szampony. I tu uwaga, im bardziej się on pieni, tym bardziej wysusza włosy. Każde mycie włosów powinniśmy zakończyć płukaniem w letniej lub zimnej wodzie. W ten sposób zamykamy łuski włosów. Potem nakładamy odżywczy preparat zawierający witaminy i mikorelementy. Powinien on być lekki w konsystencji. Maski zachowajmy na koniec urlopu, gdy nie będziemy już codziennie korzystać ze słońca.
Dla włosów suchych i łamliwych trzeba wybrać szczotkę z rzadko rozmieszczonymi końcówkami zakończonymi kulką.
Jeżeli sama farbujesz włosy, domieszaj do farby preparat ochronny.
Spytaj specjalistę
Jeśli po powrocie z wakacji zauważysz niepokojące objawy na skórze głowy, (mocno przesuszona, łuszcząca się skóra, swędzenie, zaczerwienienie), które nie przechodzą po zabiegach regenerujących skonsultuj się dermatologiem.
Witaminy i minerały
- Witamina B3 reguluje pracę gruczołów łojowych, wpływa na ukrwienie skóry, zapobiega otwieraniu się łusek włosa.
- Witamina A zwiększa syntezę keratyny.
- Witaminy E i C blokują powstawanie wolnych rodników.
- Selen wzmacnia działanie witaminy E, jego niedobór powoduje łamliwość włosów.
- Cynk jest niezbędny w procesie syntezy keratyny, głównego składnika włosów
Autor: Maja Erdmann