W budowlance boom i... lament. Wzrosną ceny mieszkań? Grozi nam powtórka z 2012 roku: rekord budów i plajt?

Czytaj dalej
Fot. Andrzej Banaś
Zbigniew Bartuś

W budowlance boom i... lament. Wzrosną ceny mieszkań? Grozi nam powtórka z 2012 roku: rekord budów i plajt?

Zbigniew Bartuś

Małopolanie kupują mieszkania jak szaleni, zaciągają kolejne kredyty, popyt podbija ceny. Ruszyły też na dobre wielkie inwestycje: drogi, trasy kolejowe, mosty buduje się wszędzie, co widać w rozkopanym i nieprzejezdnym Krakowie oraz niemal każdej innej miejscowości - sprzyja temu przedwyborczy okres przecinania wstęg. Na logikę: powinien być to czas żniw dla budowlańców. Tymczasem z branży dobiega coraz głośniejszy... lament.

Przybywa bankructw (w tym roku upadło ponad 70 firm budowlanych; kolejna plajta ogłaszana jest co drugi dzień). Niektórzy twierdzą, że grozi nam powtórka z 2012 r., gdy też mieliśmy kumulację inwestycji (na Euro) i boom w mieszkaniówce, a zarazem rekordową liczbę bankructw firm (273!). Co jest nie tak i czym to grozi?

- Największym hamulcowym i głównym źródłem problemów budownictwa pozostaje ustawa o zamówieniach publicznych, za sprawa której zamawiający wymagają w ofertach niskiej ceny, a nie jakości. W ogóle nie rozmawiamy o technologii, ani długofalowych skutkach takiego budowania. A są one fatalne zarówno dla państwa, jak i dla branży – mówi Paweł Babij, prezes Polskiej Izby Przemysłowo-Handlowej Budownictwa.

Podkreśla, że głównie sfera publiczna, w tym większość ogłaszających przetargi państwowych instytucji, odpowiada także za kolejny wielki problem budowlanki: zatory płatnicze. Zamawiający odwlekają zapłatę należności wykonawcom, co wywołuje efekt domina u podwykonawców, kooperantów i dostawców materiałów. Ponadto państwo stara się za wszelką cenę zapewnić sobie wpływy z podatku VAT, ignorując fakt, że uderza to w finanse uczciwych firm.

- Budowlanka znalazła się na krawędzi – ostrzega Wojciech Hudyka, wiceszef Izby Przemysłowo-Handlowej w Krakowie.

Czytaj więcej:

 • Budować się w Polsce nie opłaca?
 • Co jest głównym źródłem zatorów u budowlańców?
 • Co mówi Paweł Babij, prezes Polskiej Izby Przemysłowo-Handlowej Budownictwa?
Pozostało jeszcze 73% treści.

Aby przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Trwa loteria mieszkaniowa Nowin!

  Wykup abonament dostępu do treści elektronicznych i weź udział w losowaniu fantastycznych nagród: mieszkania oraz gotówki!

  już od
  29,00
  /4 szanse
 • Płatność za artykuł

  Aby przeczytać ten artykuł, wyślij SMS o treści N24 na numer 7155 (1,23 zł z VAT) i aktywuj otrzymany kod.

  1,23 z VAT
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Zbigniew Bartuś

Wolność jest w nas

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.nowiny24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.