W Boże Ciało nie będzie w tym roku tradycyjnej procesji ulicami miast. Mogą być wokół kościołów, ale z maseczkami i odległościami

Czytaj dalej
Fot. Krzysztof Kapica
Ula Sobol

W Boże Ciało nie będzie w tym roku tradycyjnej procesji ulicami miast. Mogą być wokół kościołów, ale z maseczkami i odległościami

Ula Sobol

W tym roku w uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej, zwana w tradycji Bożym Ciałem, ulicami naszych miast nie przejdą procesje. Nie oznacza to jednak, że ich nie będzie. Kuria zaleca organizowanie procesji na terenach przykościelnych jednak przy zachowaniu wszelkich środków ostrożności. Uczestnicy muszą mieć zakryte usta i nos albo zachować między sobą odległość dwóch metrów.

Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej jest to święto ruchome. Tego roku wypada 12 czerwca. Procesje Bożego Ciała są wpisane w naszą tradycję bardzo mocno. Co roku uczestniczy w nich mnóstwo osób.

- Boże Ciało ma się dobrze, podobnie jak święcenie pokarmów na stół wielkanocny, to znaczy frekwencja jest duża, aczkolwiek nie jest ona miarodajna dla oceny pobożności

- wyjaśnia ksiądz Tomasz Nowak, rzecznik prasowy diecezji rzeszowskiej.

- Mamy tutaj do czynienia także z tradycją, pewnym folklorem. Wielu uczestników pozostaje przy tej zewnętrznej oprawie, która jest miła dla oka, może być także miła dla ucha. Na szczęście wielu wchodzi głębiej i śpiewając np. hymn eucharystyczny św. Tomasza z Akwinu „Mylą się, o Boże, w Tobie wzrok i smak”, dziękują Bogu za to że stał się człowiekiem i zostawił siebie pod postacią chleba i wina.

Zazwyczaj w Boże Ciało odbywają się uroczyste, barwne procesje do czterech ołtarzy z hostią niesioną w monstrancji.

- W związku ze stanem epidemii uległ zmianie program obchodów Bożego Ciała. W Rzeszowie nie będzie procesji eucharystycznej ulicami śródmieścia, która gromadziła kilka tysięcy osób. Centralne uroczystości w Rzeszowie odbędą się w kościele katedralnym, gdzie o godz. 12 rozpocznie się Msza św., a następnie procesja eucharystyczna wokół katedry - mówi ksiądz Tomasz Nowak. - Kuria Diecezjalna w Rzeszowie zaleca organizowanie procesji na terenach przykościelnych. Uczestnicy procesji, zgodnie z państwowymi rozporządzeniami, mają mieć zakryte usta i nos albo zachować między sobą odległość 2 metrów.

Nieco mniejsze, skromniejsze procesje (dookoła kościoła) odbywają się przez osiem kolejnych dni, zwanych oktawą Bożego Ciała.

Archidiecezja Przemyska również zrezygnowała z corocznej procesji ulicami Przemyśla. W czwartek uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa - Boże Ciało o godz. 11.30 odbędzie się msza św. pod przewodnictwem ks. abpa Adama Szala - modlitwy przy ołtarzach i procesja wokół katedry.

Ula Sobol

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.