Uznane w Polsce autorytety bronią pomnika Czynu Rewolucyjnego w Rzeszowie: To dzieło sztuki, niech trafi na listę zabytków!

Czytaj dalej
Fot. Fot. Krzysztof Kapica
Andrzej Plęs

Uznane w Polsce autorytety bronią pomnika Czynu Rewolucyjnego w Rzeszowie: To dzieło sztuki, niech trafi na listę zabytków!

Andrzej Plęs

W obronę rzeszowskiego pomnika Czynu Rewolucyjnego zaangażowały się uznane autorytety w dziedzinie historii sztuki w Polsce. Wydaje się, że sprawa jego burzenia to dla rządzącej ekipy w województwie gorący kartofel. Czy uda się przeciągnąć temat, aż miną jesienne wybory samorządowe?

Krakowscy historycy sztuki uznali, że próba wyburzenia pomnika Czynu Rewolucyjnego w Rzeszowie to zbrodnia na sztuce, estetyce i układzie urbanistycznym miasta. Rzeszowski oddział Instytutu Pamięci Narodowej uznaje natomiast, że ten pomnik upamiętnia zbrodnie totalitaryzmu komunistycznego i dlatego musi zniknąć.

Język sztuki po jednej stronie, język historii po drugiej, żadnej płaszczyzny porozumienia. Może zdecydować język polityki: zburzyć, zgodnie z przekazem ideologicznym rządzącej formacji politycznej, czy pozostawić, zgodnie z interesem politycznym… rządzącej formacji politycznej. Bo próba wyburzenia tego giganta może wywołać masowy sprzeciw społeczny. I to byłby bardzo niepragmatyczny ruch przed wyborami. A zawsze w perspektywie mamy jakieś wybory.

I dlatego władza zapewne modli się, by ojcowie bernardyni, na których terenie pomnik stoi, zdecydowali o rozbiórce sami. A ojcowie bernardyni najwyraźniej nie kwapią się z podjęciem decyzji, czekając, aż zgodnie ze wskazaniami tzw. ustawy dekomunizacyjnej decyzję podejmie wojewoda podkarpacki.

W 40-letniej historii istnienia tego pomnika przez połowę tego czasu towarzyszyła mu narracja: burzyć, bo… oraz - nie burzyć, bo... Ostatnio spór przybiera na sile, wylał się już daleko poza miasto i poza województwo.

W dalszej części przeczytasz:

 • jakie stanowislko w sprawie pomnika zajmuje wojewódzki konserwator zabytków
 • jakie opinie na temat pomnika mają krakowscy historycy sztuki
 • jakie są możliwe scenariusze w temacie: rozbiórka pomnika
Pozostało jeszcze 89% treści.

Aby przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Trwa loteria mieszkaniowa Nowin!

  Wykup abonament dostępu do treści elektronicznych i weź udział w losowaniu fantastycznych nagród: mieszkania oraz gotówki!

  już od
  29,00
  /4 szanse
 • Płatność za artykuł

  Aby przeczytać ten artykuł, wyślij SMS o treści N24 na numer 7155 (1,23 zł z VAT) i aktywuj otrzymany kod.

  1,23 z VAT
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Andrzej Plęs

Komentarze

1
Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

maciek.wieslawski

Pomnik w Rzeszowie jest historią, dziełem sztuki profesora Koniecznego i NIE może być usunięty z przestrzeni publicznej Rzeszowa !!! Będziemy go bronic przed PIS. Można zmienić nazwę lub wykonać jedynie "kosmetyczne zmiany", Historycy z Rzeszowa, Krakowa bronią monumentu.
ZA pozostawieniem Pomnika jest większość (i to spora) Rzeszowian

plus.nowiny24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.