Uwaga. W regionie filtrują alkohol z podpałki do grilla!

Czytaj dalej
Fot. KPP Aleksandrów Kujawski
Maciej Czerniak

Uwaga. W regionie filtrują alkohol z podpałki do grilla!

Maciej Czerniak

Uwaga na alkohol kupowany na bazarach. Spirytus bez polskich znaków akcyzy może pochodzić ze skażonego alkoholu importowanego z Węgier.

Wygląda jak zwykły spirytus, ale może być śmiertelnie groźny - ostrzegają celnicy. Chodzi o alkohol pozyskiwany z płynu do spryskiwaczy samochodowych i między innymi podpałki do grilla. W całej Polsce w 2015 roku pojawiło się na rynku około 14 mln litrów produktów na bazie skażonego alkoholu etylowego pochodzącego z Węgier - informuje „Rzeczpospolita”.

Z kolei z informacji Ministerstwa Finansów wynika, że od początku 2015 roku trwa zwiększony import produktów alkoholowych (przemysłowych) z tego kraju. Już w 2014 roku „hurtownie chemiczne sprzedały ponad 7 mln litrów ww. wyrobów chemicznych” - czytamy w informacji MF. Prawdziwym niebezpieczeństwem jest jednak praktyka oczyszczania skażonego alkoholu przemysłowego do spirytusu przeznaczonego do spożycia. To - jak podkreślają celnicy - nowy biznes, który kwitnie w pokątnych oczyszczalniach i bimbrowniach.

Ile i czy w ogóle skażony, groźny dla zdrowia alkohol pojawił się w Kujawsko-Pomorskiem. Specjaliści z Izby Celnej w Toruniu analizują problem.

W ubiegłym tygodniu policjanci zabezpieczyli w jednym z mieszkań w Aleksandrowie Kujawskim 30 litrów alkoholu nieposiadającego znaków akcyzowych.

- W tej sprawie został zatrzymany 55-letni mężczyzna, podejrzany o nielegalną sprzedaż i produkcję wysokoprocentowego trunku - mówi sierżant sztabowa Marta Błachowicz, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Aleksandrowie Kujawskim. - Zorganizował linię do produkcji alkoholu.

W styczniu zaś celnicy zlikwidowali inną rozlewnię nielegalnego alkoholu w powiecie włocławskim. Przechwycili wtedy 26 litrów spirytusu i wódki oraz podrabiane papierosy. Alkohol z niewiadomego źródła częściowo znajdował się w plastikowych butlach, a częściowo był już przelany do szklanych. Straty Skarbu Państwa oszacowano na 38 tys. zł.

Maciej Czerniak

Zajmuję się tematyką kryminalną, policyjną, jestem autorem relacji sądowych. Piszę też na tematy bieżące, dotyczące samorządu, problemów mieszkańców. Co najbardziej lubię w pracy? Zaskakujące historie, które mam przyjemność przedstawiać Czytenikom. Jak wiadomo, życie pisze najlepsze scenariusze. Nie tylko filmowe.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.