Bartosz Gubernat

Uwaga, przyszli kierowcy! Istotne zmiany w egzaminach na prawo jazdy już obowiązują

Uwaga, przyszli kierowcy! Istotne zmiany w egzaminach na prawo jazdy już obowiązują Fot. Archiwum
Bartosz Gubernat

Od 1 lipca osoby ubiegające się o prawo jazdy muszą liczyć się z istotnymi zmianami na egzaminach. Dotyczą one zarówno kategorii samochodowych, jak i motocyklowych.

Zmiany są skutkiem publikacji nowego Dziennika Ustaw, który ukazał się w piątek późnym popołudniem. Część modyfikacji wprowadza od razu, dlatego kierowcy muszą przygotować się na nie już teraz.

Tragedia na przejeździe

W przypadku kategorii samochodowych mamy do czynienia m.in. z ułatwieniem, które dopuszcza do egzaminu samochody wyposażone np. w kamerę cofania, czujniki parkowania czy system wspomagania ruszania pod wzniesienie. Autorzy zmian w przepisach określili te elementy jako niewpływające na wynik egzaminu. Ale jest także jedno utrudnienie.

- Chodzi o sytuację, gdy kierowca ma za zadanie przejechać przez przejazd kolejowy. Zanim to zrobi, ma obowiązek upewnić się, czy nie nadjeżdża pociąg. Do tej pory brak odpowiedniej reakcji był traktowany jako błąd, który jednak nie skutkował przerwaniem egzaminu. Teraz, gdy wjedzie na przejazd bez odpowiedniej reakcji, od razu egzaminator przerwie jazdę i nie zaliczy mu praktyki

– tłumaczy Robert Drozd, egzaminator nadzorujący w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego w Rzeszowie.

Ta zmiana jest skutkiem m.in. ubiegłorocznego wypadku w małopolskich Szaflarach, gdzie w czasie egzaminu 18-letnia kursantka wjechała wprost przed pociąg. Zginęła na miejscu.

W artykule:

 • Mniejsza prędkość przed zatrzymaniem. O co chodzi?
 • Jakie inne zmiany i kiedy
 • Przybędzie egzaminatorów?
Pozostało jeszcze 63% treści.

Aby przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Trwa loteria mieszkaniowa Nowin!

  Wykup abonament dostępu do treści elektronicznych i weź udział w losowaniu fantastycznych nagród: mieszkania oraz gotówki!

  już od
  29,00
  /4 szanse
 • Płatność za artykuł

  Aby przeczytać ten artykuł, wyślij SMS o treści N24 na numer 7155 (1,23 zł z VAT) i aktywuj otrzymany kod.

  1,23 z VAT
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Bartosz Gubernat

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.nowiny24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.