Uwaga kierowcy! Nowe obowiązki na drogach: „suwak” i korytarz życia

Czytaj dalej
Fot. Fot. Piotr Krzyzanowski/ Polska Press
BG

Uwaga kierowcy! Nowe obowiązki na drogach: „suwak” i korytarz życia

BG

Uwaga kierowcy, w piątek zmieniają się zasady jazdy na naszych drogach. Nowymi obowiązkami będą jazda „na suwak” i tworzenie „korytarza życia” dla pojazdów służb ratunkowych.

- W obu przypadkach to bardzo rozsądne rozwiązania, które z powodzeniem funkcjonują w wielu krajach. Wpływają zarówno na usprawnienie ruchu na drogach, jak i na poprawę bezpieczeństwa. Jestem pewien, że jeśli kierowcy będą się stosować do nowych zasad, szybko zobaczymy efekty na drogach

- ocenia Robert Drozd, egzaminator nadzorujący w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego w Rzeszowie.

Nowości na drogach to skutek ostatniej nowelizacji ustawy prawo o ruchu drogowym w Sejmie. Nowe zapisy wprowadzają w określonych okolicznościach obowiązek jazdy „na suwak”, a także tworzenie przez kierowców korytarza życia. Posłowie opowiedzieli się za tymi zmianami niemal jednogłośnie.

Autorzy zmian są przekonani, że pozwolą one zapewnić służbom ratunkowym sprawniejszy i krótszy dojazd do poszkodowanych w wypadkach drogowych.

W dalszej części artykułu:

 • Korytarze życia - o co chodzi w praktyce
 • Kiedy obowiązywać będzie jazda "na suwak"
 • Nowe zasady będą brane pod uwagę podczas egzaminów na prawo jazdy
Pozostało jeszcze 76% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

  już od
  2,46
  /dzień
BG

Komentarze

2
Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

zielonogórzanka

A czy należy tworzyć korytarz życia dla pojazdu SOP wiozącego jakiegoś bubka, bo mu się spieszy?
Może jakiś uczony w piśmie policjant to wyjaśni?

misiekle

Przy jakiejkolwiek zmianie (lub wprowadzaniu nowych) przepisów ruchu drogowego najbardziej martwię się tym, że nie wszyscy mogą się o tym dowiedzieć, nawet po dłuższym czasie. A to dlatego, że nikt ich o tym indywidualnie nie poinformuje. Więc skąd mają się o tym dowiedzieć ? Z tego co pamiętam, to w Polsce nie ma obowiązku słuchania radia, oglądania telewizji, czytania gazet lub specjalistycznych czasopism, używania internetu. Więc skąd przeciętny kierowca ma się o tym dowiedzieć ?

Podobnie jest z jeżdżeniem na hulajnodze, rowerze, czy skuterze. Jeżeli masz ukończony określony wiek, to masz prawo nimi się poruszać bez prawa jazdy, czy karty rowerowej - ot tak, tylko dlatego, że skończyłeś ileś tam lat. Ale przecież wiek w żaden sposób nie gwarantuje znajomości przynajmniej podstawowych przepisów ruchu drogowego i zasad bezpieczeństwa na drogach. Niestety widać to bardzo wyraźnie będąc uczestnikiem ruchu drogowego, a szczególnie na nagraniach z kamer samochodowych. To co się wyprawia tylko woła o pomstę do nieba - ludzie ci zachowują się gorzej jak święte krowy w Indiach, jak niepodzielni panowie, czy królowie ulic, chodników i ścieżek rowerowych zupełnie nie zważając na innych. A spróbuj na takiego ostrzegawczo trąbnąć, to co najmniej popuka się w czoło, pokaże ci znany specyficzny gest ze środkowym palcem, kopnie w samochód lub wręcz urwie lusterko.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.